Domov Novinky Google prvýkrát predviedol Project Ara verejnosti

Google prvýkrát predviedol Project Ara verejnosti

Zdielať

Google Project AraSpoločnosť Google si už pred niekoľkými mesiacmi osvojila Project Ara, ktorý má za cieľ priniesť na trh modulárne mobilné telefóny. Používateľ si tak môže sám zložiť z niekoľkých vybraných častí a Google teraz prvýkrát predviedol funkčný prototyp. Project Ara sľubuje predovšetkým možnosť výberu jednotlivých komponentov.

Výhodou riešenia má byť vlastný výber hardvéru podľa požiadavky samotného používateľa. Vďaka tomu by mal byť aj jednoduchý a snáď aj cenovo dostupný jeho upgrade, napríklad keď budeme potrebovať rýchlejší procesor. Skôr na projekte Ara pritom pracovala Motorola, ale potom to po nej prevzal Google. Na čo sa teda dopracoval?

Telefón bol predvedený na konferencii Google I/O, ale ukážka sa bohužiaľ moc nepodarila, pretože sa systém pri svojom bootovaní zasekol. Avšak podľa výzoru ide ešte o veľmi rannú verziu, ktorá bola zapnutá pomocou vyvedeného kábliku, na ktorého dva piny bol nasunutý jumper, čo vyvolalo všeobecné pobavenie. Následne začal systém bootovať, ale v priebehu vykresľovanie hlavnej obrazovky zamrzol. Následný pokus sa snáď už podaril, ale to už video neukazuje.

Vedúci projektu Ara, Paul Eremenko, má teda pred sebou ešte dosť práce, ale vyzerá to, že skutočne fungujúci telefón založený na koncepte Ara už nie je ďaleko. Eremenko tak uviedol, že kritické hlasy sa mu zatiaľ podarilo umlčať, ale stále je pred ním a jeho tímom rad technických problémov. Medzi tie patrí aj nutnosť úpravy operačného systému Android, aby umožnil modularitu týchto telefónov.

Eremenko vyzval vývojárov k tomu, aby prišli s novým originálnym modulom, ktorý mobilnému telefónu umožní robiť niečo, čo doteraz nevedel. Google tieto vývojárov motivuje odmenou vo výške 100-tisíc dolárov a zaplatením všetkých výdavkov na cestu na nasledujúcej konferencii týkajúcej sa projektu Ara, ktorá prebehne na jeseň. Posledný záujemcovia sa môžu prihlásiť 1. septembra a hotový modul musí dodať do konca septembra.

Zdroj: Hexus.net

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno