Domov Novinky Google predstavil Pixel, svoj prvý smartfón

Google predstavil Pixel, svoj prvý smartfón

Zdielať

Po obrovskom množstve uniknutých informácii a veľkom množstvu marketingu od Googlu konečne nastala konferencia nesúca popis #madebygoogle. Jej prvým bodom bol práve smartfón Pixel, presnejšie jeho dve varianty.

google-pixel-01

Aj keď Google počas konferencie tvrdil, že smartfón bol plne nadizajnovaný a vyrobený Googlom, nie je to asi úplne tak. Za výrobu je totiž podľa dávnejšie uniknutých informácii zodpovedné taiwanské HTC, to ale spoločnosť nespomenula z dôvôdu marketingu Pixelu ako smartfónu vytvoreného Googlom. Keď sme pri marketingu, jedno z videí od Googlu si môžete pozrieť na YouTube.

google-pixel-03

Smartfón (alebo teda presnejšie smartfóny, ale o tom až neskôr) sú nadizajnované kvalitne. Celokovové telo síce ruší divne vyzerajúci sklenený panel na zadnej strane. Na druhú stranu je okolo celého tela jemné zrezanie, podobné tomu na HTC 10, na ktorom vyzeralo fakt nádherne, a fotoaparát nevystupuje z tela ani trochu.

google-pixel-02google-pixel-04

Vnútri sa nachádza štvorjadrový Snapdragon 821 spolu s 4GB RAM a 32 alebo 128GB úložného priestoru a senzormi, ktoré umožňujú podporu Daydream VR. Veľkosť displeja, jeho rozlíšenie a veľkosť batérie sa potom menia podľa varianty.

Menšia, s názvom len Pixel ponúkne 5“ Full HD displej (441 ppi) a 2770 mAh batériu, zatiaľ čo väčší Pixel XL obsahuje 5,5“ Quad HD displej (534 ppi) a 3450 mAh batériu.

Oba displeje sú technológie AMOLED a pokryté 2,5D ochranným sklíčkom Corning Gorilla Glass 4. Obe batérie potom zdieľajú rýchlonabíjanie, pričom Google tvrdí, že z 15 minút nabíjania je možné získať až 7 hodín používania.

google-pixel-05google-pixel-06

Obe zariadenia zdieľajú aj skener odtlačkov prstov na zadnej strane, ktorý má prívlastok Pixel Imprint a fotoaparáty. Zadný ponúkne senzor Sony IMX378, 12,3 MPx rozlíšenie, veľkosť pixelov 1.55 μm a svetelnosť f/2.0.

Podľa spoločnosti DxOMark ide s 89 bodmi zo 100 o najlepší fotoaparát v smartfóne vôbec, pričom napríklad taký Samsung Galaxy S7 dostal skóre 88, Pixely sú teda vraj o malý kus lepšie. Google sa chválil aj softvérom fotoaparátu.

Funkcia Smart Burst po podržaní tlačidla spúšte odfotí veľa fotiek a vyberie najlepšiu, zatiaľ čo HDR+, ktoré je vždy zapnuté, urobí namiesto jednej expozície niekoľko krátkych a fotku následne zliepa pixel po pixeli, čím dosiahne lepšiu kvalitu fotografii.

google-pixel-07google-pixel-08

Táto technológia prekvapivo nezvyšuje odozvu a HDR+ fotografie je teda možné fotiť veľmi rýchlo po sebe. Za spomenutie stojí aj rýchla spúšť, efektívna softvérová stabilizácia, ktorá pomocou analýzy pohybov z gyroskopu dokáže optimalizovať obraz.

Poteší aj fakt, že všetky fotografie a videá je na Pixeloch možné ukladať na Google Photos v plnej kvalite (teda aj v 4K bitrate) a v nekonečnom počte. Google sa počas konferencie vôbec nezmienil o prednom fotoaparáte, ten ale ponúkne 8 MPx IMX179 senzor a svetelnosť f/2.4.

google-pixel-09

Google sa zameral aj na softvér. Android je vo verzii 7.1 Nougat a je v ňom mnoho rozumných vylepšení. Jedným z nich je Google Assistant, ktorého je už dva týždne možné využiť aj v chatovej aplikácii Allo.

Tohto hlasového asistenta je možné vyvolať pomocou podržania domovského tlačidla alebo vyslovenia frázy “OK Google”. Po spýtaní sa na čokoľvek sa Assistant pokúsi odpovedať.

Medzi jeho schopnosti patrí aj používanie informácii z prechádzajúcich otázok ako kontextu či rozpoznávanie informácii na obrazovke a ich následné využívanie.

google-pixel-11google-pixel-12

Stačí teda napríklad povedať, akú skladbu chcete počuť a Assistant ju otvorí v preferovanom hudobnom prehrávači. Podporované je aj posielanie správ hlasom, okrem SMS je tak možné urobiť aj pri aplikáciách WhatsApp či Viber. Druhou vychytávkou je Pixel Launcher.

Ten ponúka minimalistický dizajn so zaokrúhlenými ikonami a zoznamom aplikácii, ktorý sa otvára posunutím spodného “docku” hore. Treťou dobrou funkciou je systém aktualizácii. Ten rozdelí systémovú partíciu na dve rovnaké a systém aktualizuje na druhej partícii, pričom jedným reštartom sa systém automaticky prepne na novú verziu.

Ak by sa v nej vyskytol problém, po ďalšom reštarte sa spustí stará verzia systému. Tento systém však nie je nový, partíciu delenú na polovice používa už dlho Xiaomi s nadstavbou MIUI.

google-pixel-10

Výhodou je aj to, že počas reštartu nie je potrebné čakať na aktualizáciu systému, keďže tá prebehne ešte keď je smartfón zapnutý. Štvrtou výhodou je 24/7 zákaznícka podpora. V nastaveniach sa nachádza kolónka Support, v ktorej je možné jedným stlačením kontaktovať podporu buď telefonicky alebo textovo.

V prípade, že by si problém vyžadoval zdieľanie obrazovky, stačí ho potvrdiť po zobrazení otázky a človeku pomáhajúcemu sa automaticky zobrazí to, čo vidíte aj vy. Poslednou spomenutou vychytávkou je Quick Switch. Ten pomocou adaptéra umožní pripojiť starý smartfón k Pixelu a preniesť doň kontakty, fotky, video, hudbu, SMS, kalendár, či správy iMessage.

google-pixel-13google-pixel-14

Google Pixel a Pixel XL je možné predobjednať v USA, Austrálii, Kanade, Nemecku a Spojenom kráľovstve už dnes. Cena 32GB Pixelu v USA je na úrovni 649 dolárov, avšak Európa opäť dostala nehorázne zvýšenie ceny a v Nemecku si za najlacnejší 32GB Pixel pýta Google 759 eur!

Farby sú tri – čierna (s čiernou prednou stranou a čiernym zadným sklom), strieborná (s bielou prednou stranou a bielym zadným sklom) a limitovaná modrá (s bielou prednou stranou a modrým zadným sklom), pričom v angličtine majú aj celkom vtipné názvy. Kedy sa spustí predaj ešte nevieme.

Zdroj: YouTube, Google

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno