Domov Novinky Google dostal pokutu 150 miliónov za dominanciu

Google dostal pokutu 150 miliónov za dominanciu

Zdielať

Spoločnosť Google dostala v Južnej Kórei pokutu 150 miliónov dolárov za dominantné postavenie systému Android.

V najnovšom veľkom technologickom právnom fiasku dostal Google od kórejskej komisie pre spravodlivý obchod (KFTC) v Južnej Kórei pokutu vo výške 207,4 miliardy KRW (150 miliónov eur). Dôvodom sankcie je antifragmentačná dohoda (AFA) výrobcu Androidu, ktorá vyžadovala, aby výrobcovia OEM, ako napríklad Samsung a LG, podpísali dohodu s Googlom predtým, ako získajú prístup k používaniu OS Android vo svojich zariadeniach. To následne zakázalo uvedeným výrobcom OEM inštalovať do svojich zariadení upravené verzie systému Android, ktoré nie sú výslovne schválené Googlom.

Problémy sa datujú do roku 2011, keď sa LG a Amazon chystali vydať tablet Fire s upravenou verziou systému Android, ale produkt sa nikdy nedostal na pulty kvôli možnému porušeniu dohody AFA. V roku 2013 Samsung vydal svoje prvé smart hodinky Galaxy Gear so systémom Android 4.3, ktorý bol neskôr nahradený operačným systémom Tizen kvôli rovnakým obmedzeniam zo strany Googlu. Dohoda AFA tiež obmedzila uvedenie inteligentného reproduktora LG a smart televízora značky Amazon v roku 2018. KFTC považuje uvedené situácie za jasné príklady zneužívania dominantného postavenia Googlu na trhu, a preto vyhľadávaciemu gigantu so sídlom v Mountain View zakázala ukladať požiadavku AFA miestnym vývojárom smartfónov, hodiniek a televízorov so systémom Android.

Okrem toho nariadil zmeniť aj podrobnosti o existujúcich AFA. Google má v úmysle odvolať sa proti rozhodnutiu KFTC a v samostatnom vyhlásení trvá na tom, že jej program kompatibility AFA sa premietol do lepšej používateľskej skúsenosti kórejských používateľov a vývojárov softvéru. Hovorca spoločnosti Google tiež dodal, že: “Dnes zverejnené rozhodnutie KFTC ignoruje tieto výhody a oslabí výhody, ktoré využívajú spotrebitelia.”

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno