Domov Novinky Google a Múzeum obetí komunizmu sprístupňujú online výstavu

Google a Múzeum obetí komunizmu sprístupňujú online výstavu

Zdielať

Pad komunizmu 01Od pádu komunizmu prešlo už 25. rokov. Práve pri tejto príležitosti nadviazal Google spoluprácu s Múzeom zločinov a obetí komunizmu na Slovensku ako aj ďalšími zahraničnými inštitúciami, aby spolu sprístupnili zbierku online výstav pod názvom „Pád železnej opony“, ktoré približujú príbehy ľudí a nepoznaných hrdinov revolúcie prostredníctvom zvukových nahrávok, videí a fotiek. Do projektu, ktorým si pripomíname 25. výročie pádu komunistického režimu, sa zapojilo viacero múzeí a archívov z krajín vyšehradskej štvorky.

Celkovo sprístupňujú celkovo až 10 nových online výstav, ktoré sa venujú udalostiam na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku, ktoré viedli k nástupu demokracie. Slovenské Múzeum zločinov a obetí komunizmu v rámci online výstavy „Neznámi hrdinovia“ prezentuje cestu k slobode prostredníctvom fotografií neznámych hrdinov v súvislosti v tej dobe s najvýznamnejšou udalosťou na Slovensku a to so „Sviečkovou manifestáciou“, ktorá sa konala 25. marca 1988.

Pad komunizmu 02

V Českej republike sa do projektu zapojila napríklad Knižnica Václava Havla, ktorá pripravila online výstavu pozostávajúcu z čierno-bielych fotografií (ktorých autorom je Pavel Hroch), ktoré zachytávajú masové demonštrácie v roku 1989 ako aj následnú revolúciu.

Online výstavu prináša aj maďarský Archív otvorenej spoločnosti (OSA), jeden z najväčších svetových archívov Studenej vojny, Rádia Slobodná Európa, či samizdatu. V Poľsku pripravili k výročiu pádu komunizmu online výstavu „Pád Železnej opony gestami slobody a zmierenia“ zachytávajúcu roky 1945-1989.

Pad komunizmu 03

S Kultúrnym inštitútom Google už v minulosti spolupracovalo 8 slovenských galérií a múzeí, ktoré v júni tohto roku sprístupnili svoje digitalizované umelecké zbierky v rámci Google Art Projektu. Všetky online výstavy k výročiu pádu komunizmu sú dostupné na tejto stránke.

Zdroj: Tlačová správa Google

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno