Domov Novinky Európski diváci sú ohľaduplní. Neprezrádzajú zvraty v deji

Európski diváci sú ohľaduplní. Neprezrádzajú zvraty v deji

Zdielať

Samsung_Smart_TV_F9000_02Podľa najnovších zistení spoločnosti Samsung zameraných na návyky TV divákov sú európski televízni fanúšikovia prekvapivo ohľaduplní, keď ide o prezradenie zápletky a zvratov v deji. Až 71% opýtaných priznalo, že by nikdy zámerne neodhalili kľúčové časti deja (tzv. spoiler). Každému piatemu by navyše vadilo, keby bol vystavený spoileru na sociálnych sieťach, a štvrtina seriálových fanúšikov ide až tak ďaleko, že sa zámerne vyhýba sociálnym médiám, časopisom, novinám aj rádiám, aby nezistila vopred vývoj deja.

Správa s názvom The Way We Watch odhaľuje dôvody, prečo ľudia radi sledujú seriály. Približne polovica Európanov si televízne relácie vychutnáva po jednej epizóde v danom čase. Napríklad diváci v Taliansku a Švajčiarsku (konkrétne 60%, resp. 62%) si užívajú hneď niekoľko epizód po sebe. Z diváckych návykov Európanov pramení solidárny prístup tretiny televíznych fanúšikov, ktorí sa vždy najprv spýtajú ostatných, či epizódu seriálu videli, ako o nej začnú hovoriť, aby náhodou neprezradili dej.

Správa tiež vyzdvihuje, že pre polovicu respondentov v Európe je sledovanie televízie formou úniku od každodenného života. Tento únik však prichádza spoločne so stresom. Celkovo 46% európskych divákov sa tak citovo angažuje pri sledovaní televízie, že sú skutočne zarmútení, keď ich obľúbený seriál či relácia skončí. Viac ako polovica začína sledovať osudy nových hrdinov a každý šiesty divák priznáva potrebu zaplniť pocit prázdnoty okamžite ďalšími reláciami.

Sledovanie kľúčových udalostí v televíznom seriáli si zahráva s citovým rozpoložením Európanov. Iba 43% divákov tvrdí, že im nezáleží na tom, keď sa dejú zlé veci ich obľúbeným televíznym postavám. Každý tretí tiež cíti úzkosť pri zvrate v deji. Je preto pochopiteľné, že 45% ľudí je pri sledovaní televízie tak zabraných do deja, že môžu byť nevrlí, alebo dokonca dostanú zlosť, keď ich pri sledovaní niečo vyruší.

Zdroj: Tlačová správa Samsung

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno