Domov Novinky ESET: Počítačové hrozby v júli

ESET: Počítačové hrozby v júli

Zdielať

ESET 05Po významných kampaniach sa v júli na prvé miesto rebríčka počítačových hrozieb opäť dostala hrozba Win32/TrojanDownloader.Elenoocka. Podiel hrozby Elenoocka na všetkých zachytených hrozbách presiahol podľa globálnej analytickej siete Threat Sense spoločnosti ESET, ktorá zbiera údaje o počítačových hrozbách, zachytených počítačovú ochranou 11% hranicu.

Táto hrozba, prostredníctvom ktorej prebiehajú útoky na bankové účty, sa šíri skrytá v prílohe spamových mailov, upozorňujúcich na údajný dlh. Je naďalej cielená predovšetkým na Českú republiku; vyskytuje sa aj v Nemecku, kde bola v júli na druhom mieste, ale so zlomkovým podielom oproti Českej republike (2,66 percenta).

V prvej desiatke globálnych júlových hrozieb sú dve nové hrozby. To svedčí o rastúcej dynamike globálnej malwarovej scény – hoci na prvých dvoch miestach sa už niekoľko mesiacov drží starí známi Bundpil a Kryptik.

ESET 04

Prvý z nových hrozieb v rebríčku, Win32/RiskWare.NetFilter, je aplikácia, ktorá umožňuje útočníkovi vzdialene sa pripojiť k počítaču a kontrolovať ho – napríklad z neho získať citlivé informácie alebo nainštalovať ďalší malvér. Táto hrozba, popísaná až v polovici mája 2014, je rozšírená predovšetkým v krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu, z ďalších krajín potom hlavne vo Fínsku, Poľsku alebo Maďarsku. Druhou z nových hrozieb medzi globálnymi TOP 10 je Win32/Adware.MultiPlug. Ide o aplikáciu, ktorá používateľovi zobrazuje nežiaduce reklamné okná.

Zaujímavým bezpečnostným škandálom bol v júli únik zákazníckych dát zo systémov spoločnosti Domino’s Pizza. Išlo o informácie o zákazníkoch francúzskej a belgickej pobočky – prihlasovacie údaje vrátane hesiel, doručovacie údaje a údaje o zákazkách. Za celkom 600 tisíc záznamov požadovali útočníci výpalné 30 tisíc eur, ale podľa oficiálneho stanoviska spoločnosti je nedostali.

Zdroj: Tlačová správa ESET

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno