Domov Novinky Ericsson: M2M naberá na obrátkach

Ericsson: M2M naberá na obrátkach

Zdielať

ericsson_1Na konci roku 2013 bolo vo svete v aktívnych asi 200 miliónov machine-to-machine (M2M) zariadení, do roku 2019 by toto číslo malo narásť troj- až štvornásobne. Uvádza to najnovšie vydanie správy Ericsson Mobility Report. Štúdia je postavená na prieskume, ktorého sa zúčastnilo viac ako sto mobilných operátorov po celom svete.

Z týchto údajov je zjavné, že M2M komunikácia čaká v blízkej budúcnosti výrazný rozvoj. Príčinou sú klesajúce náklady, lepšie pokrytie, dokonalejšie rádiové technológie a rozmach aplikácií. Podľa reportu dosahuje priemerná penetrácia M2M zariadení približne 2% všetkých dátových pripojení. U operátorov, ktorí sa na M2M špecificky orientujú môže tento podiel dosiahnuť až 20%.

Väčšina M2M zariadení v aktívnej službe je kompatibilná iba so sieťami GSM, celosvetovo je to podľa Ericssonu až 64%. Napríklad v Severnej Amerike sú dnes takmer všetky mobilné zariadenia 3G alebo 4G, napriek tomu však 2G zariadenia nevymizli. Tie ktoré zostali, fungujú výhradne v rámci M2M. Podobná situácia nastane v priebehu dvoch až troch rokov aj v Západnej Európe.

Rozdelenie M2M zariadeni technologicka kompatibilita

Práve výhradná kompatibilita s GSM u najlacnejších a najbežnejších M2M modulov je dôvodom, prečo sa 2G ešte chvíľu bude držať nad vodou. GSM držia v hre aj M2M aplikácie, ktoré nevyžadujú vysoké sieťové rýchlosti, ale aj dlhý životný cyklus u niektorých z nich.

Hoci počet M2M zariadení v GSM v absolútnom vyjadrení stále rastie, ich podiel sa do roku 2019 zníži na zhruba 30%. Podľa Ericssonu budú už v roku 2016 dominovať technológie 3G/4G a tri roky nato by mali výraznejší podiel na M2M zariadeniach získať aj technológie LTE. Ich dnešný 1% podiel by dovtedy mal narásť na viac ako 20%.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno