Domov Novinky Digitálna trieda alebo old school?

Digitálna trieda alebo old school?

Zdielať

Microsoft_Digitalne_TriedyZa uplynulé desiatky rokov sa školské triedy menili len výnimočne. Niektoré zmodernizovali zariadenie, ale systém výučby  a pomôcky sa menia pomalšie. Dnes je však nevyhnutné reagovať na rýchlu dobu, prihliadať na požiadavky, ktoré kladie na žiakov i učiteľov meniace sa prostredie. 

Spoločnosť Microsoft spolu s partnermi preto prišla s projektom Vzdelávame pre budúcnosť, ktorý dokazuje, že digitálne triedy pomôžu žiakom aj učiteľom v kvalitnom vyučovacom procese. Preto je v dnešnej dobe nevyhnutné položiť si pár otázok. Papier alebo obrazovka? Pero alebo klávesnica? Zošit alebo prezentácia? Internet alebo knihy? Odpoveďami sa dnes zaoberajú nielen pedagógovia, ale aj samotný rodičia žiakov. Dnes sa deti rodia do technologicky vyspelej a neustále sa rozvíjajúcej spoločnosti. Odmalička vyrastajú s fascinujúcimi technologickými novinkami.

Spôsob ich myslenia a komunikácie je teda celkom inak nastavený, ako to bývalo v minulosti.Dokážu prijímať obrovské množstvo informácií, selektovať ich a aj to, čo starším môže robiť problémy – teda ich spracovávanie – je pre mladých prirodzené. Vyberajú fragmenty, z ktorých skladajú myšlienky a ucelené texty. Problém však prichádza, ak nemajú ako a prostredníctvom čoho vyberať a skladať. Keď nemajú jednoducho nástroje, ktoré zodpovedajú dobe alebo sa k nim dostanú a nevedia ako ich využiť a ovládať.

Microsoft_Digitalne_Triedy-2

Aj preto v rámci širšej iniciatívy nazvanej Vzdelávame pre budúcnosť spoločnosť Microsoft Slovakia spolu s partnermi priniesli na Slovensko projekt digitálnej triedy. Je postavený na najmodernejších zariadeniach, ktoré spĺňajú najvyššie požiadavky na prácu s digitálnymi technológiami.

Štvrtáci zo Základnej školy Rudolfa Dilonga v Trstenej už v rámci tejto iniciatívy skúšajú vzdelávanie s novými tabletmi, ktoré plnohodnotne nahradia bežný počítač.Spolu s dvadsiatimi kusmi modelu Prestigio MultiPad Visconte s operačným systémom Microsoft Windows 8.1, softvérom Office 365 a vzdelávacími aplikáciami pre Windows 8 dostali na každodennú prácu v škole aj interaktívnu mobilnú tabuľu Prestigio MultiBoard.

Tablety, s ktorými už dnes bez problémov pracujú deti, majú aj bezdrôtovú klávesnicu s touchpadom, ktorý bez problémov nahradí klasický počítač a deti na ňom tak pohodlne píšu napríklad aj domáce úlohy. Miesto a postavenie učiteľa a žiakov sa v digitálnej triede nemení, a to je dobre. Vzťah ostáva rovnaký, iba prístup a forma vzdelávania sa menia a sú pestrejšie.

Microsoft_Digitalne_Triedy-3

Čo teda obsahuje digitálna trieda?

  • Interaktívny panel Prestigio Multiboard: kombinácia vysokého výkonu, multi-dotykovej obrazovky a špeciálnych aplikácií umožňuje naplno využiť jeho interaktívne funkcie na prezentovanie, prepojenie a komunikáciu medzi ľuďmi.
  • Tablet MultiPad Visconte: tablet slúži aj ako ovládacie zariadenie kurzora vo forme pera (podobne ako stylus) a podložky. V bode dotyku sa tlakom pera zmení kapacita podložky a súradnice bodu dotyku sú kontinuálne prenášané do počítača.
  • Internet – prepojenie na rôzne stránky, ktoré pomáhajú pri výučbe

Tablety MultiPad Visconte disponujú operačným systémom Windows 8 a balíkom Mcirosoft Office 365 a dokonca sa učiteľ pomocou aplikácie Microsoft Lync môže spojiť so žiakmi (a  naopak),aj keď sa nemôžu zúčastniť vyučovania z dôvodu choroby.

Zdroj: Tlačová správa Microsoft

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno