Domov Novinky Cesta k fungujúcemu 5G je vydláždená spoločnými štandardami

Cesta k fungujúcemu 5G je vydláždená spoločnými štandardami

Zdielať

Ericsson sa dlhodobo a intenzívne zaoberá výskumom a vývojom komunikačných technológií, teraz sa významne angažuje aj v oblasti zavádzania a rozširovania 5G sietí. Nároky na mobilné siete sa neustále zvyšujú, do roku 2020 očakávame až 50 miliárd pripojených subjektov. Zahrňuje to osoby, miesta a raketový nárast pripojených zariadení vo sfére internetu vecí.

5g-logo-mwc

Jednou z hlavných výziev pre mobilné siete bude stále väčšia interakcia medzi človekom a strojom a tlak na možnosti rozšírenia vzdialeného ovládania. To zahŕňa na diaľku kontrolované stroje (vrátane napr. zložitých lekárskych operačných zákrokov), meracie zariadenia a senzory alebo trebárs hranie hier. V súčasnej dobe vidíme tiež dramatický nárast v objeme videa, ktoré je mobilnými sieťami prenášané v stále vyššej kvalite. Tento trend nevyhnutne vyžaduje vyššiu kapacitu a rýchlosť dátových tokov. S tým všetkým sa budú musieť budúce 5G siete vyrovnať.

Mobilné siete blízkej budúcnosti teda musia splniť nároky na vysokú prenosovú rýchlosť a kapacitu s minimálnou mierou oneskorenia dát. Je tiež nutné, aby bola zaistená cenová dostupnosť, energetická nenáročnosť a extrémna spoľahlivosť sietí. Všetky tieto výzvy vyžadujú nové globálne štandardy a využívanie špecifických prenosových technológií.

Samsung 5G test

Riešením je využitie 5G architektúry, ktorá je založená na zdokonalenej technológii LTE (4G) v spojení s novou technológiou NX. Táto kombinácia umožní sieťam rozšírenie prenosových možností v pásme frekvencií od 1GHz až po 100GHz s minimálnym latenciou na úrovni 1ms. Kľúčovou črtou NX je flexibilita, rýchlosť a maximalizácia energetickej účinnosti.

Technológie NX využíva taktiež zdokonaleného systému antén tzv. MIMO (Multiple-Input Multiple Output), keď terminál komunikuje s niekoľkými základňovými stanicami súčasne, čím je výrazne navýšená kapacita existujúcich systémov bezdrôtovej komunikácie. Terminály tak spolu v špecifických prípadoch budú môcť komunikovať aj napriamo, bez nutnosti využitia mobilnej siete, hoci budú stále pod kontrolou mobilnej siete.

Zdroj: TS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno