Domov Novinky Čaká nás revolúcia v ovládaní televízorov?

Čaká nás revolúcia v ovládaní televízorov?

Zdielať

Remote ControlZabudnite na svoj klasický ovládač. Onedlho budeme s televízormi komunikovať rečou tela. Sledovanie televízie sa od jej zrodu poriadne zmenilo. Takisto aj jej ovládanie. Aj keď patent na rádiové diaľkové ovládanie bol zaregistrovaný ešte v roku 1898, ubehlo veľa rokov, kým sa diaľkový ovládač stal bežnou výbavou domácností.

Mimochodom, patent si dal registrovať známy vynálezca, vedec a futurista Nikola Tesla a jeho prvý ovládač slúžil na diaľkové ovládanie člna. S myšlienkou diaľkovo ovládať televízor prišla americká firma Zenith Radio Corporation nie dlho po vojne, v roku 1950. Ovládač nazvaný „Lenivé kosti“ bol k televízoru pripojený káblom. Ten odstrihli už o šesť rokov neskôr a prvé bezdrôtové diaľkové ovládanie televízora bolo na svete.

Aj keď zatiaľ len s obmedzenými funkciami – umožnilo prepínanie kanálov a zmenu hlasitosti. Trochu neohrabané zariadenie fungovalo na báze ultrazvuku, čo síce mohli oceniť vtedajší technologickí nadšenci, ale isto nie ich psy, pre ktoré bola frekvencia ovládača až príliš počuteľná.

Changhong_Smart_Social_Network

Od prepínača k ovládaču

Väčšie nároky na diaľkové ovládanie kládli sedemdesiate roky, keď ovládače začali ponúkať viacero funkcií a možností. Nový impulz prišiel v roku 1980, keď bol na trh uvedený prvý infračervený ovládač. Teda technológia, ktorá ovláda väčšinu televízorov až dodnes. Produkt mal okamžitý úspech a stal sa neoddeliteľnou súčasťou televízorov.

Dnešné zariadenia, a netýka sa to len televízorov, sú oveľa komplexnejšie a ponúkajú omnoho viac funkcií ako v minulosti. Klasický ovládač, aký nájdeme snáď v každej domácnosti, jednoducho nedokáže nové nároky spotrebiteľov pokryť. Aj preto sa hranice ovládania neustále posúvajú. K slovu sa tak dostávajú touchpady, klávesnice, joysticky, tlačidlové konzoly, elektronické rukavice alebo kamery, ktoré rozoznávajú gestá.

Komplexnosť smart funkcií si vyžaduje kurzorovú navigáciu, ako ju poznáme z prostredia počítačov. Okrem vizuálneho ovládania najmodernejšie televízory umožňujú aj Voice Control, čo je ovládanie hlasovými povelmi.

Body Sense Games_upr

Telo ako ovládač

Ovládanie gestami je postavené na snímaní pohybov ľudského tela. Tie sú dopredu preddefinované a je k nim priradená konkrétna funkcia. Pohyby a gestá sníma kamera, zabudovaná do televízora a následne ich spracováva príslušná aplikácia. Môžete tak pohybom hlavy zo strany na stranu prepínať kanály, šmahom ruky meniť záložky alebo jemným pohybom prsta vo vzduchu ovládať kurzor na obrazovke. Funkcia sa samozrejme musí najprv aktivovať dohodnutým pohybom, hlasom alebo hardvérovým ovládačom.

Najnovšie televízory majú v sebe zabudovanú kameru, ktorá je schopná identifikovať vašu tvár a automaticky načíta vašu domácu obrazovku alebo iné funkcie vášho osobného profilu. Ďalšie inštrukcie je možné dať gestom alebo hlasom.

Aj keď bolo kedysi diaľkové ovládanie považované za výstrelok pre pohodlných alebo lenivých ľudí, dnes je tomu úplne inak. Jeho primárna funkcia je uľahčiť prístup k zábave a zážitkom a ušetriť tak čas, ktorý potom môžeme investovať niekde inde.

Zdroj: Tlačová správa Changhong

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno