Domov Novinky ASRock X99 a Z97 už aj s portom USB 3.1 typu C

ASRock X99 a Z97 už aj s portom USB 3.1 typu C

Zdielať

Netrvalo dlho a „USB“ sa stalo najrozšírenejším štandardom pre prepojenie zariadení s počítačom. Rozhranie USB prešlo už niekoľkými vylepšeniami a teraz tu máme generáciu 3.1. Majitelia počítačov ju budú očakávať v budúcnosti od všetkých základných dosiek. Dosky ASRock X99 a Z97 si však pripravili tromf USB 3.1 už majú.

USB 3.1 typ C 01

Okrem tradičných konektorov typu A, budú mať ako prvé na svete aj konektor typu C. S kompaktnými rozmermi a prenosovou rýchlosťou 10 Gbps sú tak plne pripravené podporovať mobilné zariadenia budúcnosti.

Nová generácia SuperSpeed USB 3.1+ zdvojnásobuje prenosovú rýchlosťou bývalého USB 3.0, z 5 až na 10 Gbps. Inými slovami, prenos súborov z úložných zariadení bude dvakrát rýchlejší, pričom široko používané konektory typu A budú spätne kompatibilné s existujúcim USB 2.0 a 3.0 zariadeniami.

USB 3.1 typ C 02

Port USB 3.1 typu C bude integrovať všetky budúce druhy výstupov a konektory budú zároveň reverzibilné. Preruší sa tak síce kompatibilita súčasných konektorov typu A, ale ak tento zámer vyjde, v budúcnosti už nebudeme tápať medzi konektormi a riešiť či sú pri zasúvaní správne orientované.

Počas prechodného obdobia plánuje ASRock používať na svojich doskách konektory oboch druhov – A aj C. Výhodou portov typu C sú menšie rozmery, čo zodpovedá zmenšujúcim sa rozmerom mobilných zariadení. Zároveň sú trvanlivejšie aby vydržali desaťtisíc pripojení a vypojení a zniesli skok z 0,9 ampérov štandardu USB 3,0 na 3 ampére pri verzii 3.1, a mohli tak zrýchliť nabíjanie pripojených zariadení.

ARock Z97 Extreme6 3.1

Jednou z prvých dosiek na svete s konektormi USB 3.1 typu C bude Z97 Extreme6/3.1. Zo svojich predchodcov si ponecháva súčiastky z ľahkých zliatin, konektor PCIe Gen3 ×4 Ultra M.2, quad CrossFireX, quad SLI, a vylepšené audio prvky generácie Purity Sound2. Okrem desiatky portov USB 3.0 a pätice USB 2.0, podporuje USB 3.1 add-on kartu s portom USB 3.1 typu A aj typu C.

ASRock X99 Extreme6 3.1

Druhou doskou z dielne ASRock je X99 Extreme6/3.1. Z časti je vybavená rovnako – s Ultra M.2, 3-Way CrossFireX alebo SLI, a s Purity Sound2. Avšak USB 3.1 add-on karta môže podporiť až dva porty USB 3.1 typu A a konektor USB 3.1 typu C má zabudovaný priamo na doske. Popri tom jej vo výbave zostáva plejáda „tradičných“ portov USB.

Zdroj: TS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno