Domov Novinky Apple Mac Pro: 12 jadrový Xeon a AMD FirePro v rúrke

Apple Mac Pro: 12 jadrový Xeon a AMD FirePro v rúrke

Zdielať

Apple_Mac_Pro_01Apple odhalil svoje zbrusu nové Mac Pro už v polovici roka, kedy zdvihli vlnu záujmu predovšetkým vďaka svojmu netradičnému dizajnu. Jedná sa o prostý tvar valca, v ktorom si našiel miesto výkonný hardvér, ako sú procesor Xeon, alebo grafika FirePro. Na trhu budú už zajtra.

Začalo sa teda okamžite hovoriť o tom, akým spôsobom chce Apple docieliť efektívne chladenie takých komponentov, ktoré sú uzavreté vo veľmi tesnom priestore. Vyzerá to, že princíp je prostý. Valec funguje ako komín vypúšťajúci horúci vzduch priamo nahor. Na oficiálnych fotografiách nový Mac Pro vyzerá skôr ako tučná lesklá trubka než ako počítač, ale to len preto, že je väčšinou zabraný spredu. Samozrejme musí mať tiež nejaké konektory, ktoré sú umiestnené na jednom zadnom paneli.

Apple_Mac_Pro_02

Jeden panel tak ponúkne napájací konektor, vypínač, rozhranie HDMI, dve sieťové rozhrania, celkom šesťkrát Thunderbolt 2 (každý 20 Gbps), štyri USB a dva audio konektory. Vedľa potom máme tlačidlo, ktorého funkcia bude uzamknutia PC. Celý počítač je pritom len 25 cm vysoký, avšak hardvérová výbava je impozantná.

Apple_Mac_Pro_03

Mac Pre ponúkne 4, 6, 8 alebo 12 jadrový procesor Intel Xeon s Turbo Boost až 3,9 GHz a až dve karty AMD FirePro, ktoré sľubujú až osemkrát vyšší výkon v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Mac Pro. Pre dáta tu máme SSD s rozhraním PCI Express so sekvenčným čítaním “10x vyššia v porovnaní s desktopovými diskami”. To môže znamenať hodnoty aj okolo 1500 MB/s. Operačná pamäť je typu DDR3 s funkciou ECC a priepustnosťou až 60 GB/s.

Apple_Mac_Pro_04

Celkom šesť portov Thunderbolt 2 potom umožní pripojiť až 36 periférií vrátane najnovších monitorov s rozlíšením 4 K. Konkrétny dostupný model je Mac Pro sa 3,7 – 3,9 GHz procesorom Intel Xeon E5 so štyrmi jadrami, dvoma AMD FirePro D300 s 2 GB RAM, 12 GB RAM a 256 GB SSD. Lepšie konfigurácia potom zahŕňa 6 jadrový Xeon E5 na frekvencii až 3,9 GHz s dvoma AMD FirePro D500 (3 GB RAM), 16 GB RAM a 256 GB SSD a na požiadanie nám Apple môže nainštalovať aj spomínané 8 jadrové, alebo 12 jadrové Xeony, grafiky FirePro D700 sa 6 GB RAM, až 64 GB systémovej pamäte a 1 TB SSD. Nové Mac Pro sa začnú predávať od zajtra, teda 19. decembra.

Apple_Mac_Pro_05

Zdroj: Tlačová správa Apple

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno