Domov Novinky Android a porovnanie. Google vydal oficiálny Android 10

Android a porovnanie. Google vydal oficiálny Android 10

Zdielať

Operačný systém Android je s obrovským náskokom najrozšírenejšou mobilnou platformou. Za všetkým hľadajte Google, ktorý svoj systém tlačí všetkými možnými smermi. Minulý rok sme sa dočkali Android Pie (9.0). Pozrieme sa na výhody a nevýhody Android Pie, Android 8 Oreo, Android 7 Nougat a Android 6 Marshmallow. Smeruje Google vo vývoji správnym smerom, alebo sa rúti do slepej uličky? A aké vylepšenia ponúkne najnovší Android 10, predtým nazývaný Android Q?

Android R bude v roku 2020

Tesne po oficiálnom vydaní operačného systému Android 10 sa čulo špekuluje o ďalšej verzii, pravdepodobne označenej ako Android 11, ale vyvíjanej pod kódovým označením Android R. Ak pôjde všetko podľa plánu, v máji 2020 sa na konferencii Google I/O dočkáme prvej živej demonštrácie nového systému. Zatiaľ sa môžeme držať iba v rovine špekulácií, ale nám by sa rozhodne páčilo, keby priamo v systéme Android bola vstavaná obdoba platformy Samsung DeX. Teda funkcie, vďaka ktorej možno inteligentný telefón používať ako počítač, po pripojení k externému displeju. Ideálne pomocou USB-C kábla, ktorý je už prakticky v každom lepšom telefóne a postupne sa šíri aj do počítačových monitorov.

Android 10 je konečne tu

Spoločnosť Google vydala 3. septembra 2019 najnovší Android 10, ktorý bol až doteraz známy pod kódovým označením Android Q. Google úplne prvýkrát upustil od pomenovania zloženého z čísla a názvu nejakej cukrovinky. Aj z tohto netradičného kroku možno chápať, že desiatková verzia znamená taký nový začiatok. Zameriame sa na predstavenie kľúčových noviniek a nesmie chýbať ani prehľad telefónov, ktoré majú už potvrdený bezplatný upgrade na Android 10.

Hlavné novinky v systéme Android 10

Každá nová verzia systému Android je taký zaujímavý mix, ktorý vzniká z častých požiadaviek používateľov a samotných výrobcov telefónov. Všetko sa potom pod taktovkou Google testuje hneď v niekoľkých betaverziách a na mnohých typoch zariadení. To je dôležité preto, aby sa odstránili pôrodné bolesti, ktoré spôsobujú pády aplikácií, alebo dokonca celého systému. Vydaná finálna verzia by však už mala byť v drvivej väčšine prípadov stabilná.

 • Úplne nové ovládanie gestami, ktoré nahradzuje virtuálne, alebo dokonca fyzické tlačidlá
 • Tmavý režim, ktorý v prípade AMOLED displejov znižuje nároky na batériu a zároveň je príjemnejší na čítanie
 • Inteligentné automatické odpovede na správy priamo z notifikácií
 • Transparentná kontrola aplikácií a ich oprávnenie pekne na jednom mieste s možnosťou nastavenia (napríklad v akých situáciách má konkrétna aplikácia prístup k vašej polohe)
 • Bezpečnostné aktualizácie sa budú nanovo šíriť automaticky cez Google Play
 • Režim sústredenia zabezpečí, že v daný okamih bude možné využívať len vybrané aplikácie a zo všetkých ostatných vás nebudú rušiť žiadne notifikácie
 • Prepracovaná rodičovská kontrola aj s možnosťou sledovania polohy zariadenia
 • Sledovanie času stráveného na telefóne s možnosťou nastavených denných limitov pre jednotlivé kategórie.
 • Natívna podpora pre ohybné displeje (hladký prechod medzi viacerými displejmi, rôzne veľkosti aplikácií počas ich používania)
 • Prepracované možnosti nastavenia vrátane plávajúceho okna nad aplikáciami, jednoducho z danej aplikácie vyvoláte
 • prepínanie medzi WiFi sieťami, možno tiež meniť hlasitosť zvuku alebo zapínať mobilné dáta
 • O desiatky percent rýchlejšie púšťanie aplikácií (vylepšenie v runtime ART zníži réžiu systémových prostriedkov)

Ktoré telefóny majú potvrdený Android 10?

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že aktualizácia operačného systému Android je závislá na ochote výrobcu vášho telefónu. Všeobecne možno konštatovať, že pri drahších telefónoch s Androidom 9 sa v nejakom časovom horizonte upgradu na Android 10 dočkáte. Hlavnou prekážkou rýchleho prechodu na nový Android 10 je vlastná grafická nadstavba, ktorou sa pýšia jednotliví výrobcovia. A tiež ich ochota mnoho vydaných telefónov podrobne testovať na nové prostredie a funkcie. Vybrali sme však niekoľko kľúčových značiek telefónov a pridávame konkrétne informácie o nasadení Androidu 10.

 • Google – tu je situácia jasná, a majitelia telefónov Google Pixel už majú možnosť Android 10 na svojom zariadení nainštalovať.
 • Samsung – z predchádzajúcich skúseností je jasné, že to bude pár mesiacov trvať. Najskôr sa dočká Galaxy Note10 a následne Galaxy S10. Upgrade by si určite zaslúžil aj ohybný telefón Galaxy Fold. Až potom môžu nasledovať vybrané modely áčkového radu. To však nebude skôr ako v roku 2020.
 • Huawei + Honor – tu je situácia mimoriadne neprehľadná najmä kvôli politickej afére medzi čínskou spoločnosťou Huawei a USA. Ak sa situácia upokojí (čo možno očakávať), upgrade na Android 10 bude dostupný pre telefóny radu Huawei P30, Huawei P20, Huawei Mate 20, Honor 20 alebo Honor 10.
 • Nokia – tu je naopak situácia krištáľovo jasná, pretože firma vsádza na platformu Android One (čistý Android bez vlastnej grafickej nadstavby). Celkom rýchlo by mal upgrade doraziť na väčšinu aktuálnych telefónov v našej ponuke.
 • Xiaomi – výrobca, ktorý vydáva nový telefón snáď každý týždeň. Aj preto bude testovanie Androidu 10 chvíľu trvať, ale napríklad v prípade radu Mi 9 sa určite dočkáte.

Android 9 Pie: Systém, ktorý sa masívne rozširuje až v roku 2019

Google vypustil 7. marca 2018 do sveta vývojársku preview, beta verziu Androidu s tajomným označením „P“. Aj v tomto prípade ide o sladkú pochúťku. Zbrusu nová oficiálna verzia tohto operačného systému vyšla o päť mesiacov neskôr, 6. augusta 2018. Nesie názov Android 9.0 Pie. Na jeseň ju potom nasledovala odľahčená verzia Go Edition. Okrem očakávaných dizajnových zmien dostali nové mobilné telefóny do vienka aj funkcie vylepšené o umelú inteligenciu.

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie pochopiteľne obdržali inteligentné telefóny radu Google Pixel, ale prekvapivo aj Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2 alebo Xiaomi Mi Mix 2S. Kompletný zoznam zariadení s verziou Android Pie nájdete priamo na stránkach spoločnosti Google. Prvé zmeny si pri porovnaní s Android 8.0 Oreo všimnete takmer okamžite. Android Pie má nové používateľské rozhranie. Zmenila sa hlavne notifikačná lišta a tzv. rýchle nastavenia. Po novom majú funkcie, ktoré sú zapnuté, jasne modrú farbu. Na prvý pohľad teda spoznáte, či máte funkciu aktivovanú, alebo nie. Hodiny sa nám presunuli z pravého horného rohu do ľavého – to je ale maličkosť, ktorú si prakticky nevšimnete.

Pri notifikačnej lište ešte na chvíľu zostaneme. Google opäť vylepšil spôsob oznámenia. Pri Androide Pie bude možné vybrať si z preddefinovaných (tzv. inteligentných) odpovedí. Tie sa totiž pri každej správe generujú inak. Uvidíme, ako to bude fungovať v našich podmienkach. Google sa rozhodol pri novom Androide Pie pre pomerne masívne dizajnové zmeny. Páči sa nám vyhľadávacie pole v spodnej časti obrazovky, kam ľahko dosiahnete aj pri ovládaní telefónu jednou rukou. Do Androidu Pie pribudli taktiež ďalšie efektné animácie a po novom by mal tento nový operačný systém od Google dostať aj čierne prostredie (black theme). Najviac z toho budú profitovať najmä používatelia OLED a AMOLED displejov (menšia spotreba) a taktiež tí, ktorí radi používajú svoj mobil vo večerných hodinách.

Android 9.0 Pie ďalej pokračuje s vyladením pozicovania kľúčových ovládacích prvkov. Už vo verzii Android 8.1 bol redizajnovaný volume bar. Teraz sa už nezobrazuje hore, ale vertikálne na strane. V tomto smere Android Pie ďalej vylepšuje niektoré funkcie. Pokiaľ stlačíte tlačidlo na zvýšenie/zníženie hlasitosti bez pustenej hudby na pozadí, tak budete bez akéhokoľvek ďalšieho nastavenia ovplyvňovať hlasitosť médií (namiesto doterajšieho zvonenia). Ak navyše stlačíte dve šipky, zobrazí sa ponuka s voľbou priameho odosielania audia do jedného zo spárovaných BT zariadení. „Farbenie“ notifikačnej lišty vadilo radu používateľov – pokiaľ ste si spustili na svojom mobilnom zariadení šetrič batérie, spravidla sa vám notifikačná lišta odfarbila do červena. Táto vlastnosť z Androidu Pie úplne vymizla.

Zmenou si vo verzii Android Pie prešiel aj Always-On display na telefónoch Google Pixel 2 a Google Pixel XL. Na Androide Oreo ukazoval dátum a čas, nastavenie budíka a funkciu „Práve hrá“ (telefón neustále počúval svoje okolie, a pokiaľ spoznal práve hrajúcu skladbu v pozadí, napísal jej názov na displej). Novo Always-On display ukazuje na spodnom okraji stav batérie. Oznámenia dostali zarovnanie na stred (sú vycentrované) a medzi oznámeniami a časom je nové delítko. Najatraktívnejšou zmenou v prípade nového Androidu 9.0 Pie je AI čiže umelá inteligencia (z angl. Artificial Intelligence). Tento operačný systém si zapamätá spôsob, akým mobilné zariadenie používate – približnú dennú dobu, obľúbené aplikácie aj dĺžku spustenia. Následne bude schopný optimálne regulovať využitie energie. Váš inteligentný telefón teda vydrží dlhšie bez toho, aby sa zvýšila kapacita batérie. Na rovnakom princípe funguje aj nastavenie jasu, ktoré berie do úvahy nielen okolité svetelné podmienky, ale aj vaše preferencie.

Zavedené sú tiež nové gestá na zobrazenie spustených aplikácií a listovanie medzi nimi. V novej verzii operačného systému zobrazíte ponuku prejdením zdola nahor. Medzi aplikáciami sa potom prepínate posúvaním záložky doľava alebo doprava. Výhodou je oveľa väčší náhľad. Vylepšené je tiež vytváranie screenshotov. Okrem vyššie uvedených noviniek je Android Pie vybavený aj časovým limitom na aplikácie aj použitie zariadenia celkovo. Pokiaľ si obmedzovaciu funkciu nastavíte, po presiahnutí doby napr. na Facebooku aplikácie zosivejú, aby vám váš cieľ pripomenuli. Časovač je možné použiť aj na pracovné záležitosti alebo v čase spánku (funkcia Do Not Disturb). Po zapnutí, s výnimkou kontaktov označených hviezdičkou, nebudete nikým ani ničím rušený. Celkový čas strávený na mobilnom telefóne aj počet rozsvietení displeja vám pomôže tráviť voľné chvíle inak ako bezcieľnym sledovaním displeja.

Novo Android 9.0 Pie dokáže plne využiť displeje s rozmerom strán 18:9. Operačný systém podporuje aj HDR, čím dochádza k zvýšeniu citlivosti jasu a farieb pri videách i obrázkoch. Zvuk ide ruka v ruke s obrazom, a preto sa konečne dočkáme aj kvalitného HD Audia. Pokiaľ práve začínate mať starosť o veľkosť fotografií, ubezpečíte vás, že Android Pie má aj schopnosť kompresie HEIF, vďaka ktorej vám miesto na úložisku bude ubúdať oveľa pomalšie. K Androidu Pie možno skrz Bluetooth pripojiť až 5 zariadení súčasne. Mobilný telefón s najnovšou verziou operačného systému si navyše zapamätá ich nastavenia, a tak už vás nikdy nezaskočí príliš hlasná hudba v slúchadlách. V prípade vášho headsetu bude zvuk s obrazom lepšie zladený a nebude sa oneskorovať.

Je zaujímavé, že práve cukrovinky zvolil Google na označenie jednotlivých verzií operačného systému Android. Aktuálna verzia totiž nesie názov po obľúbenej pochúťke – sušienke Oreo. Do reklamného spotu nezabudli zakomponovať mlieko ako charakteristický doplnok tohto dezertu ani zatmenie slnka, ktoré bolo možné v Amerike zhliadnuť v deň uvedenia oficiálnej verzie 8.0. Najnovší operačný systém od spoločnosti Google bol predstavený už 21. augusta 2017. Až teraz sa ale postupne dostáva do mobilných zariadení. V základe ho obsahuje napríklad nový Samsung Galaxy S9. Google osmičkovej verzii sľúbil predovšetkým vyššiu rýchlosť, väčší dôraz na bezpečnosť a zlepšený používateľský komfort.

Zrýchlenia sa dočkalo bežné používanie systému. Chod telefónu urýchľuje funkcia Wise Limits, ktorá ukončí všetky dlhšiu dobu nepoužívané aplikácie na pozadí, a uvoľní tak časť operačnej pamäte. Na druhú stranu dovolí používať viac aplikácií naraz ako staršia verzia Android 7.0. Ďalší plusový bod získava Android Oreo za použitia Picture in Picture (PiP) režimu. Príkladom môžu byť aplikácie Youtube alebo Netflix, ktoré sa predtým automaticky vypli, pokiaľ ste prešli napríklad do internetového prehliadača. V Androide 8.0 Oreo sa video v zmenšenom okne naďalej prehráva bez prerušenia. Spríjemnilo sa aj používanie textovej schránky, okrem stále poskytovaných úprav a kopírovania označeného textu, rovno ponúkne aj vhodné aplikácie, v ktorých skopírovaný text použiť. Pokiaľ teda zvýrazníte adresu, ponúkne sa vám navigácia cez Google Maps. Vývojári pri práci s textom ocenia automatické zväčšenie alebo zmenšenie textu na základe veľkosti obrazovky alebo pri dynamickom obsahu.

Vďaka vylepšenej obrazovke rýchleho nastavenia si používateľ môže prispôsobiť spodnú navigačnú lištu presne podľa svojich predstáv. Pribudli tiež vylepšenia notifikácií prichádzajúcich správ a prebiehajúcich alebo plánovaných udalostí. Notifikácie je možné priamo v notifikačnej lište rozbaliť na zobrazenie celej textovej správy alebo popisu udalosti. V prípade, že o ne nebudete mať záujem, dajú sa ľahko zahodiť preč. Nie je problém ich ani roztriediť podľa tém do tzv. kanálov. Dizajnovou zmenou prešli tiež obľúbené emoji. Set smajlíkov v Unicode 10 štandarde na Android 8.0 je o viac ako 60 výrazov bohatší. Systém ponúka väčší farebný gamut a integrovanú podporu tlače.

Vítame, že Android 8 Oreo predĺžil výdrž telefónu na jedno nabitie, čo je stále jeden z najväčších problémov mobilného sveta. Vďaka celému radu optimalizácií (napríklad už spomínané uspávanie aplikácií) vydrží rovnaký telefón dlhšie ako na staršej verzii Androidu. Aplikácie bežiace na pozadí totiž systém obmedzí natoľko, že nespotrebúvajú prakticky žiadne systémové prostriedky. V praxi zaujímavé vylepšenia poskytuje zlepšená práca s Bluetooth zariadeniami. Pokiaľ ku svojmu mobilnému telefónu využívajúcemu Android 8 Oreo napríklad pripojíte bezdrôtové slúchadlá, dostanete k dispozícii ukazovateľ stavu nabitia ich batérie. Relatívna maličkosť, ale rozhodne poteší.

Brána k tisícom aplikácií, služba Google Play, dostala nový algoritmus Protect. Jeho úlohou je skenovať všetky aplikácie, aby sa používateľ nemusel báť vírusov. Pri každej aplikácie sa nachádzajú údaje o poslednej antivírovej kontrole aj jej výsledku. Ďalšou novinkou Android 8 Oreo v oblasti zabezpečenia je vylepšená možnosť nájdenia zariadenia pomocou funkcie Find My Device. Súčasťou je totiž aj tzv. Rollback Protection. Jej cieľom je zabrániť potenciálnemu zlodejovi nahrať do mobilu staršiu verziu systému, a tým sa vyhnúť všetkému zabezpečeniu.

Prvá beta verzia Androidu 8 Oreo bola k dispozícii už od 21. augusta 2017. Zhruba pol roka potom sa rozšírenie aktuálnej verzie Androidu pohybovalo okolo 1 %. Aj keď sú novinky pomerne zaujímavé, celý rad výrobcov aktuálnu verziu jednoducho ignoruje. Napríklad Samsung ju použil až na najnovšie telefóny radu Galaxy S9. Na rok starú S8 sa nový Android dostal až o sedem mesiacov neskôr. Práve roztrieštenosť Android 8 Oreo je jeho najväčšou nevýhodou. Softvér vyvíja Google, pričom jednotliví výrobcovia telefónov si ho poopravia a následne implementujú. Každá nová verzia tak musí prejsť zložitým testovaním, do čoho sa radu výrobcov očividne nechce. Typicky okradnutí majitelia strednej a nižšej triedy.

Aspoň že celé rady telefónov dostávajú každý mesiac aktualizáciu proti najväčším hrozbám. Ide však o zmeny v jadre systému, ktoré sú pred zrakmi zákazníkov skryté. Spoločne so systémom Android 8.0 Oreo predstavil Google tiež projekt Treble. Ten by mal vyriešiť problémy s pomalým nástupom aktualizácií. Project Treble oddeľuje jadro systému a nadstavbu, takže ak Google updatuje Android, nemá to na nadstavbu vplyv. Spoločnosť Google vydala na sklonku roku 2017 odľahčenú verziu Android 8.0 Oreo. Tá nesie označenie Go Edition a patrí medzi vhodné riešenia na mobilné zariadenia s operačnou pamäťou RAM od 512 MB do 1 GB. Ako sú na tom predinštalované aplikácie, čo táto edícia ponúka oproti klasickej verzii Android Oreo a ako dokáže šetriť miesto na úložisku? Máme pre vás nachystaný samostatný článok, ktorý sa systému Android Oreo (Go Edition) venuje do hĺbky.

Po mesiacoch beta testovania došlo k oficiálnemu vydaniu Android 7 Nougat v auguste roku 2016. Z dôvodov opísaných vyššie však stále ide o jednu z najrozšírenejších verzií. Čo všetko priniesla v porovnaní s Android 6? Google pri každej novej verzii operačného systému sľubuje nižšie energetické nároky. Nie inak tomu bolo aj v prípade Android 7 Nougat, kde došlo k uskromneniu aplikácií spustených na pozadí. Od verzie Androidu 7.0 bolo upravené jadro správcu procesov aplikácií, takže by mali byť na pozadí menej náročnejšie na pamäť RAM. Android 7 Nougat ponúkol aj rozšírenie funkcie Doze, ktorá bola aj v Androide 6. Tá, pokiaľ bol telefón dlhší čas v režime spánku, podtaktovala procesor, obmedzila funkciu GPS, odpojila aplikácie od internetu a pod. Novo Doze funguje, aj keď máte napríklad telefón vo vrecku. Keď je dlhšiu dobu zhasnutý displej, telefón prejde do hlbšieho spánku.

Do Android 7 Nougat pribudla funkcia s názvom Úspora dát. Tá aplikáciám na pozadí zakázala používať mobilné dáta a aplikáciám na popredí túto činnosť výraznejšie obmedzila. Veľkou novinkou Android 7 je fakt, že sa novo notifikácie zoskupujú do skupín a na niektoré notifikácie je možné aj z notifikačnej lišty rovno odpovedať. Google zapracoval v Android 7 oproti staršej verzii aj na multitaskingu, teda podpore dvoch súčasne zobrazených okien. To znamená, že v jednom okne (v jednej polovici obrazovky) môžete mať napríklad YouTube, zatiaľ čo v tej druhej napríklad Facebook. Je ale nutné dodať, že nie všetky aplikácie túto funkcionalitu podporujú. A navyše niektorí výrobcovia funkciu zakomponovali do svojich nadstavieb už skôr. Novo do Android 7 v multitaskingovej ponuke pribudlo tlačidlo „vymazať všetko“. Nemusíte teda zatvárať aplikácie po jednej.

Malou, ale návykovou funkciou je rýchle prepínanie naposledy použitých aplikácií. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo multitaskingu a rýchlo sa prepnete do naposledy používanej aplikácie. Na správy je možné odpovedať rovno z notifikačná lišty. Ide o príjemnú novinku Androidu 7 Nougat. Ak by sa vám niečo stalo a váš mobil by našiel niekto cudzí, tak o vás nič nevie. V Androide 7 je ale možné nastaviť si tzv. núdzové informácie. Funguje to tak, že si do telefónu zadáte svoje najdôležitejšie zdravotné informácie (meno, krvnú skupinu a pod.) a kontakt na niekoho blízkeho. Vďaka tomu je možné aj pri zamknutom telefóne získať dôležité údaje, napríklad pri zdravotných problémoch. Android 7 má nový systém šifrovania. Namiesto „full disk“ šifrovania používa „filesystem-level“. To znamená, že sa nešifruje celé úložisko telefónu ako celok, ale samotné súbory a priečinky. Tiež nesmieme zabudnúť podporu znakovej súpravy Unicode 9.0, ktorá v sebe obsahuje okrem iného aj 72 nových emoji.

Áno, tiež Android 6 sľuboval nižšiu spotrebu batérie. Google tu totiž prvýkrát implementoval funkciu Doze. Pokiaľ je telefón po dlhšiu dobu nepoužívaný, zapne sa režim Doze, podtaktuje sa procesor, aplikácie sa odstrihnú od internetového pripojenia a telefón prejde do hlbokého spánku. Reporty preukazujú, že napr. Nexus 6 vydrží v režime spánku dni až týždne. Doze preukázateľne znižuje aktivitu na pozadí a vďaka tomu váš telefón vydrží dlhšie. Do Androidu 6 bol pridaný nový systém oprávnenia umožňujúci „vybrať si“, aké funkcie danej aplikácii povolíte, alebo nie. Dovtedy ste museli pred samotným stiahnutím aplikácie súhlasiť so všetkými. Teraz celá táto vec odpadá.

Android 6 Marshmallow dostal aj natívnu podporu čítačky odtlačkov prstov. To znamená, že výrobcovia nemusia vyvíjať svoje proprietárne riešenia, aby im čítačka fungovala. Vďaka integrácii v systéme ju môžu využívať aj ďalšie aplikácie. Android 6 Marshmallow taktiež priniesol podporu konektora USB-C a tzv. spätného nabíjania (reverse charging). To znamená, že telefón vybavený týmto systémom môže bez problému nabíjať aj ostatné zariadenia. Do Android 6 Marshmallow pribudol celý rad funkcií okolo systémového úložiska. Novo bolo možné naformátovať a používať SD kartu ako súčasť vnútorného úložiska – avšak s tým, že nebude možné kartu používať nikde inde. Google tiež urobil rázny krok na vyšší stupeň zabezpečenia, keď je celé vnútorné úložisko šifrované.

Vôbec prvá ranná verzia operačného systému Android 1.1 sa objavila pod kódovým označením Petit Four už 9. februára 2009. Túto verziu však poznajú iba skutoční nadšenci. Bola k nej totiž pomerne dlhá cesta. Ostatne samotný vývoj Androidu začal už v roku 2003 a až o dva roky neskôr sa začlenil pod krídla spoločnosti Google. Už v spomínanom roku 2009 vzniklo označovanie verzií systému Android podľa obľúbených cukroviniek. Tú začal Cupcake (Android 1.5), Donut (Android 1.6), Eclair (Android 2.1), Froyo (Android 2.2), Gigerbred (Android 2.3), Honeycomb (Android 3.0) a Ice Cream Sandwich, ktorá označuje verziu Android 4.0.

Zdroj: Alza

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno