Domov Novinky Analytici Kaspersky Lab varujú pred nositeľnou elektronikou

Analytici Kaspersky Lab varujú pred nositeľnou elektronikou

Zdielať

Pohlad na svetNositeľná elektronika (na tele), ktorú si podľa mnohých prieskumov plánuje v najbližšej dobe kúpiť viac ako polovica konzumentov, poskytuje rad bezpečnostných rizík. Analytici Kaspersky Lab sa preto v rámci iniciatívy o internete vecí pustili do prípravy série návodov, ako sa rizikám vyhnúť a na čo pri používaní týchto technológií myslieť.

Medzi prvými články sú texty Roberta Martineza a Juana Andresa Guerrera o Google Glass a Samsung Galaxy Gear 2. Zamysleli sa nad tým, ako možno zasiahnuť do ich zabezpečenia, a ohroziť tak súkromie používateľov. Existujú dva spôsoby, ako surfovať na internete pomocou Google Glass buď skrze Bluetooth spárovanie s mobilom, alebo priamo cez WiFi. Druhý prípad ale zariadenie vystavuje riziku útoku, pri ktorom sa niekto tretí napojí do komunikácie medzi dvoma systémami.

Google Glass

Analytici to zistili pri experimente, počas ktorého pripojili zariadenie do monitorovanej siete a sledovali prenesené dáta. Zistili, že nie všetky informácie posielané medzi zariadením a prístupovým bodom sú šifrované. Bolo možné napríklad odpozorovať, že napadnutý hľadal letecké spoločnosti, hotely a turistické destinácie. Síce to nie je veľké nebezpečenstvo, ale podobné profilovanie môže viesť k vážnejšiemu typu útoku.

Zariadenia Samsung Gearúmyselne navrhnuté tak, aby hlasným zvukom upozornilo ľudí v okolí, keď sa ním vyhotovuje fotografie. Po rootování zariadení a využitie verejne dostupného, vlastného softvérového nástroja ODIN od Samsungu je možné nastaviť tiché fotografovania. To samozrejme môže narušiť súkromie ostatných ľudí.

Samsung_Galaxy_Gear_02Dedikované aplikácie sú nahrávané na Gear 2 pomocou špeciálnej aplikácie Samsungu Gear Manager. Pri inštalácii aplikácie do inteligentných hodiniek sa na ich displeji nezobrazí žiadne upozornenie. To otvára dvere tiché inštaláciu aplikácií pri cielených útokoch bez vedomia užívateľa.

Zatiaľ sa nezdá, že by tieto bezpečnostné nedostatky útočníci zneužili. Podľa analytikov je však len otázkou času, než získajú pozornosť nových hráčov na scéne kybernetickej špionáže.

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno