Domov Novinky AMD zvýši efektivitu APU 25-násobne do 6 rokov

AMD zvýši efektivitu APU 25-násobne do 6 rokov

Zdielať

324482-amd-a10-6800k-angleSpoločnosť AMD oznámila, že v horizonte šiestich rokov sa jej podarí vyvinúť APU, ktoré budú mať oproti dnes dostupným modelom 25× vyššiu efektivitu s ohľadom na pomer výkonu a spotreby. Ide teda o energetickú efektivitu, ktorá je zvlášť dôležitá u mobilných zariadení, ale hrá podstatnú úlohu aj u desktopových počítačov, u ktorých sa dnes počíta, že sa procesory zmestia do istých limitov spotreby.

AMD podľa plánu teda chce značne akcelerovať zvyšovanie energetickej efektivity svojich APU, pretože v tomto smere sa za posledných šesť rokov zlepšila “iba” desaťnásobne. Papermaster pridal tiež nejaké čísla ohľadom globálnej spotreby počítačov, ktoré sa na nej v počte troch miliárd podieľa viac než percentom a ďalšie cca 1,5% pridáva 30 miliónov serverov. To predstavuje 14 až 18 miliárd dolárov za spotrebovanú elektrickú energiu a tieto čísla majú v najbližších rokoch rásť, takže spotreba sa má stať ešte dôležitejšie vlastností počítačových systémov.

Dodávame, že APU by mali v horizonte 2 rokov obsahovať aj ARMovú časť pre vysokošpecifikcké úlohy ako prehrávanie hudby či videa. Akým spôsobom chce AMD dosiahnuť takého zvýšenia efektivity? Odpoveď nás neprekvapí, pretože sa hovorí o istých nešpecifikovaných vylepšeniach architektúry APU a inteligentných technikách pre znižovanie spotreby.

AMD tak chce v najbližších rokoch podľa vlastných slov dokonca predbehnúť trend predpovedaný Moorom (Moorov zákon), a to aspoň o 70 percent. Toho chce dosiahnuť vďaka trom “pilierom”. Jednak tu je známe heterogeneous-computing a HSA (heterogeneous System Architecture), ktorá využíva CPU aj GPU ako výpočtové jednotky a ide predovšetkým o využitie grafických shaderov pre GPGPU.AMD HSA

HSA je však už realitou, ale je zrejmé, že ju AMD chce ďalej vylepšovať. Ďalej zavedie konečne inteligentné riadenie spotreby, známe ako PowerGating, ktoré sa má starať o to, aby bol v prípade potreby k dispozícii plný výkon APU a na druhú stranu aj o to, aby toto APU najviac urýchlilo svoj prechod do režimu spánku s nízkou spotrebou. PowerGating už má pár rokov aj Intel.

Nakoniec AMD hovorí o budúcich inováciách v riadenie spotreby, ktoré majú mať základy v investíciách do výskumu, ktoré firma urobila už pred rokmi. V spojení s týmto boli do éteru vyslané termíny ako Inter-frame power gating, Per-part adaptive voltage či Voltage islands. Uvidíme hlavne ako chce AMD dosiahnuť zvýšenie výkonu keď stále nemá ani 22nm proces, a pritom už Intel pripravuje 14nm aj to s jednoročným meškaním.

Zdroj: Tlačová správa AMD

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno