Domov Novinky AMD oficiálne uvádza APU Kaveri a porovnáva ich s Intelom

AMD oficiálne uvádza APU Kaveri a porovnáva ich s Intelom

Zdielať

AMD vs IntelSpoločnosť AMD konečne už oficiálne predstavila nová APU pre socket FM2+, ktorá prídu na trh už na začiatku budúceho týždňa. Jedná sa o nové čipy Kaveri, ktoré majú podľa interných testov prekonať aj výkon Core i5-4670K generácie Haswell.

Hardvérové špecifikácie ale už dlho nie sú tajomstvom, takže sa vie o výkone až 856 GFLOPS v prípade najvýkonnejšieho Kaveri – A10-7850K so štyrmi jadrami Steamroller (dva moduly) na 3,7 GHz a 720 MHz grafickým jadrom s ôsmimi GCN jednotkami (512 Stream procesorov) . Výkonu má napomôcť aj pamäťová architektúra HUMA (heterogeneous unified memory architecture).

AMD APU Kaveri vs Intel 01

Celkovo sa potom hovorí o HSA – heterogeneous System Architecture, ktorá má spojiť výkon procesorov a GPU. Práve na to AMD vsádza pri porovnávaní s procesormi Intel, keď hovorí, že A10-7850K je o 24 až 87% rýchlejšie ako Core i5-4670K. Je jasné, že tento procesor nemôže prekonať jednoduchým výkonom svojich procesorových jadier, to by sa musel stať zázrak. Musí sa teda spoliehať aj na výkon grafiky a tu sa môžeme pýtať, v akých situáciách bude jej 512 Stream procesorov využiteľných.

AMD APU Kaveri vs Intel 02

AMD nám ukazuje nejaké benchmarky, z ktorých získal uvedená percenta. Ide o 3DMark, PCMark8 a Basemark CL. Tieto benchmarky testujú aj výkon grafického jadra z hľadiska hier, prípadne ide o GPGPU, takže je celkom jasné, že Kaveri so svojím výkonným Radeonom R7 musí integrovanej grafiky v procesoroch Intel prevalcovať. Dostupný výkon ale nebude ani zďaleka všade využiteľný, a často sa tak budeme musieť uspokojiť iba s výkonom dvoch modulov Steamroller a tu už by porovnaní s Intelom dopadlo úplne inak.

AMD APU Kaveri vs Intel 03

Výsledné grafy ale ukazujú tiež porovnanie s čipom A10-6800K, čiže najlepším modelom predchádzajúcej generácie Richland a tu už môžeme porovnávať úplne objektívne. Zaujímavý je predovšetkým rozdiel vo 3DMarku, kde sa ukazuje cca 30% nárast výkonu. Môžeme sa teda tešiť na to, že AMD Kaveri prídu s podstatne väčším nárastom výkonu, než aký predviedli v minulom roku práve Richland . Nové Kaveri teda prídu na trh v utorok 14. januára, kedy si budeme môcť zaobstarať nové A10-7850K a A10-7700K.

Zdroj: Tlačová správa AMD

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno