Domov Novinky AMD Mantle je tu a ponúka vyšší výkon GPU aj APU

AMD Mantle je tu a ponúka vyšší výkon GPU aj APU

Zdielať
amdAMD dnes oficiálne vypustilo do sveta vlastné API Mantle, ktoré má na systémoch Windows konkurovať štandardnému DirectX. Sľúbuje nám predovšetkým vyšší výkon u hier s podporou Mantle, ktorých teda zatiaľ nie je moc k dispozícii, avšak to sa snáď časom zlepší.

Spoločnosť AMD ohlásila svoje API Mantle už pri prvom oficiálnom predstavení grafickej karty Radeon R9 290X . Teraz už vieme, že ide o konkurenčný API pre DirectX, ktoré má podľa AMD lepšie využívať dostupné zdroje grafických čipov. Aby ste mohli využiť nový Mantle, musíte mať k dispozícii príslušný hardvér (grafiku architektúry GCN) a ovládače AMD Catalyst 14.1 beta (alebo novší), ktoré budú na uvedenom odkaze dostupné pre širokú verejnosť ešte počas dnešného dňa. AMD svoje API vyvíjalo po dobu dvoch rokov v spolupráci s hernými vývojármi, ako je napríklad Johan Andersson a jeho tím DICE, Dan Baker a Tim Kipp z Oxide Games a tiež celý tím zo Square-Enix vyvíjajúce nové THIEF. 

Mantle si budete môcť ihneď vyskúšať na hrách Battlefield 4 či StarSwarm. Pre Battlefield 4 budete potrebovať patch a demo hry StarSwarm s podporou Mantle má byť na Steame k dispozícii dnes o 21:00. A čo môžeme očakávať? Podľa AMD má byť nárast v počte snímok za sekudu v hre Battlefield 4 v priemere 13,3% v rozlíšení 1080p a 11,4% v 1600p, čo bolo testované na grafických kartách Radeon R9 290X a 260X. V hre StarSwarm to má byť dokonca 115,7% nárast v 1080p a 75,2% v rozlíšení 1600p na rovnakom hardvéri. Catalyst 14.1 sú taktiež podľa AMD prvé ovládače s podporou architektúry HSA, ktorú využívajú nová APU Kaveri.

AMD Mantle Test

To sa má odraziť v ešte väčšom výkone pri využití procesora a grafiky, napríklad v Libre Office alebo Corel AfterShot Pro. Ďalej si pre nás AMD pripravilo aj  zoznam známych zádrhelov a ťažkostí. Predovšetkým ide o to, že Mantle zatiaľ nebude na kartách Radeon HD 7000 a 8000, rovnako ako na nových R9 280X a R9 270X dosahovať optimálneho výkonu. Na to sa má firma zamerať u budúcich verziách ovládačov Catalyst. StarSwarm tiež zatiaľ nepodporuje CrossFire ani Eyefinity a na Battlefield 4 sa môžete na systémoch s viacerými procesormi stretnúť s kosením alebo problémy so stabilitou. Mantle tiež zatiaľ nepodporuje notebooky s technológiami AMD Enduro alebo PowerXpress.

AMD Mantle Test2

Obrázky sú testy vykonané priamo tímom DICE , čiže výrobcom hry Battlefield 4. Tá ukázala vždy dva screenshoty pohromade, na ktorých sa v hornom rohu ukazuje aktuálny framerate – hore na DirectX a dole na Mantle. DICE vykonali celkom tri testy, a to s nízko, stredne a vysoko výkonným hardvérom. Išlo o APU AMD A10-7850K s integrovanou grafikou (1280×720), kedy mal Mantle poskytnúť asi o 14% vyšší výkon. Mainstream predstavoval AMD FX-8350 s grafikou Radeon HD 7970 (1920×1080, 1× MSAA a nastavenie Ultra) a v ňom bol Mantle lepší o 26%. Nakoniec tu bol systém s Core i7-3960X a dva Radeony R9 290x v CrossFire (1920×1080, 4× MSAA, Ultra) a tu Mantle vykázal veľmi slušných 58% výkonu navyše. 

Zdroj: Tlačová správa AMD

Zdielať
Predchádzajúci článokWindows 8.1: Nové informácie o Update 1
Nasledujúci článokVeľkoformátový zobrazovač iiyama ProLite LH4780SB
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno