Domov Nezaradené Ako si vychutnať hudbu na vysokej úrovni – DAC

Ako si vychutnať hudbu na vysokej úrovni – DAC

Zdielať

Počuli ste už o prevodníkoch DAC? Je to zariadenie, ktoré sa nachádza napríklad v smartfóne, notebooku alebo stolnom počítači a mení digitálny signál na analógový.

Iba ten vedia prehrať reproduktory. DAC prevodníky použité v mobile, či PC sú však len zlomok toho, čo z muziky reálne dokážete dostať s externým Digital/Analog prevodníkom. DAC je zariadenie, ktoré prevádza digitálny signál na analógový. Všetky bežné nosiče, či formáty ako MP3, WAW alebo CD sú záznam zvuku v digitálnej forme. Ten je ale pre reproduktory a slúchadlá veľkou neznámou. Preto je medzi prehrávačom a reproduktormi vždy prevodník, ktorý mení tento signál pozostávajúci z jednotiek a núl na viac zrozumiteľný signál. A to analógový. Pred tým ako je tento analógový signál premenený reproduktormi na zvuk ešte prechádza zosilňovačom.

Pre naozaj kvalitný zážitok z hudby a využitie potenciálu kvalitného zvukového aparátu, ktorý máte napríklad u seba v obývačke, je často potrebné použiť externý DAC prevodník. Dôvodom je napríklad chyba vznikajúca pri prevode digitálneho signálu na analógový a tak zvuk z mobilu alebo zvukovej karty PC je skreslený a podlieha chybe zvanej Jitter. Externé DAC sú vybavené na to, aby tento vplyv redukovali.

Na to, aby ste dostali z hudby maximum, potrebujete vhodný externý prevodník DAC. Taký, ktorý bude pasovať k prehrávaciemu zariadeniu. Existujú prevodníky s rozhraním USB, ktoré môžete pripojiť do PC alebo smartfónu. Je však rovnako dôležité vybrať prevodník taký, ktorý má aj správny výstup pre reproduktory alebo slúchadlá, ktoré chcete použiť ako napríklad RCA, 3,5/6,3 mm Jack a XLR/TRS. Vďaka tejto malej externej škatuľke si môžete so správnou zostavou sterea alebo domáceho kina užiť koncertnú kvalitu hudby alebo filmov. Netreba však zabúdať, že základom je aj kvalitný reproduktor či slúchadlá.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno