Domov Novinky Ako ochrániť dáta jedným pohľadom či dotykom?

Ako ochrániť dáta jedným pohľadom či dotykom?

Zdielať

Bezpečnosť a súkromie patria v súčasnosti medzi najdiskutovanejšie témy technologického sveta. Medzi top priority ich radia aj poprední výrobcovia smartfónov. Najnovšia vlajková loď spoločnosti Huawei, model Mate 20 Pro, prináša v oblasti bezpečnosti niekoľko inovácií, ktoré stoja za pozornosť.

Bezpečnosť našich údajov leží do veľkej miery na pleciach výrobcov smartfónov a ďalších mobilných zariadení. Tí neustále vyvíjajú technológie s jediným cieľom – zvýšiť nielen bezpečnosť dát, ale aj používateľský komfort pri prístupe k nim. Čerstvým príkladom tohto smerovania je čínsky najnovší prémiový model od Huawei.

Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete spustil len pred pár dňami predaj svojej novej série Mate 20 s vlajkovou loďou Mate 20 Pro. Nadelil je inovatívne technológie s dôrazom na maximálne bezpečie. Predstavujeme tri bezpečnostné riešenia, ktoré svetu mobilov prináša práve čínsky výrobca.

3D rozpoznávanie tváre

Toto riešenie umožňuje zariadeniu pomocou mapovania tváre používateľa s tisíckou premiet-nutých infračervených bodov presne rozpoznať, či skutočne ide o tvár jeho majiteľa. A to nielen spredu, ale z rôznych uhlov. Preto je teraz možné sa nad telefón, položený na stole, jednoducho nakloniť, a zariadenie sa v zlomku sekundy odblokuje.

Miera falošnej zhody (FAR), teda situácie, kedy sken obrazu označí cudziu tvár za vašu, dosa-huje hodnotu jedna k miliónu. Iba v jednom z milióna prípadov atakov na váš telefón môže dôjsť k neautorizovanému odomknutiu. Táto vylepšená bezpečnostná funkcia podporuje tiež riešenia ako App Lock, File Safe či PrivateSpace.

PrivateSpace

Za pozornosť stojí aj posledná menovaná funkcia PrivateSpace. Ide o samostatnú časť systému, kam môžete presunúť napríklad citlivé aplikácie. Prostredníctvom správnych nastavení sa k nej môže dostať iba používateľ s prednastavenými biometrickými údajmi, čo si smartfón overí prost-redníctvom 3D skenu tváre alebo odtlačku prsta.

Privátny priestor tak umožňuje skryť všetky dáta, ktoré sú určené len pre vás – bez ohľadu na to, či ide o súbor citlivých fotografií, aplikácie alebo finančnú správu vašej spoločnosti.

Klasika zabudovaná v displeji

Ďalšou novinkou, ktorú Huawei Mate 20 Pro prináša, je senzor odtlačku prsta, integrovaný pria-mo v displeji smartfónu. Pri tomto spôsobe odomknutia stačí priložiť prst na určené miesto na zamknutej obrazovke. Zariadenie v zlomku sekundy analyzuje odtlačok a v prípade pozitívnej zhody smartfón odomkne. Huawei prišiel s touto inováciou na trh ako prvý z veľkých výrobcov.

Bezpečnosť dát sa stala veľkou témou a motorom rôznych technológií. Aj pri používaní najino-vatívnejších funkcií však platí, že bezpečnosť závisí aj od samotného užívateľa. Pretože bez správnych návykov a disciplíny nebude účinná ani tá najpokročilejšia technológia.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno