Domov Nezaradené Ako nakupovať bezpečne a úspešne cez internet?

Ako nakupovať bezpečne a úspešne cez internet?

Zdielať

Nákup na internete je dnes samozrejmosťou pre nás všetkých. Nakupujeme rôzne veci od oblečenia, nábytku po technické hračky.

Málokedy sa dokonca zamyslíme nad tým, z akej stránky veci objednávame a nákup je pre nás plne automatickou vecou, rovnako ako v kamennej predajni. Na internete však na nás môžu striehnuť mnohé nebezpečenstvá, ktoré si nemusíme na prvý pohľad všimnúť. Ako nakupovať na internete bezpečne? Ako vyberať vhodné produkty, aby ste ich efektívne využili? Poďme sa spolu pozrieť na základné pravidlá, ktoré vám pomôžu, či už nakupujete bežky, telefón, podprsenku alebo parfém. V prvom rade je dôležité sledovať pri každom nákupe ikonku zámku, ktorá predstavuje šifrované pripojenie. Máte tak záruku súkromia a ochrany osobných údajov – dôležité je to najmä pri platbe, kedy by sa mala táto ikona ukazovať vždy vľavo od adresy webu. Keď na túto ikonku kliknete zobrazí sa vám majiteľ bezpečnostného certifikátu.

Ak nakupujete prostredníctvom internetového obchodu, ktorý si vyžaduje vašu registráciu, majte sa na pozore. Účet si vytvárajte kompletne bezpečný a nepoužívajte heslá, ktoré používate v prístupe na mailovú adresu alebo platobnej služby. Vždy voľte zložité heslá, predovšetkým na profily, ktoré priamo získavajú prístup k ostatným vaším internetovým identitám. Tiež je dobre si heslá pravidelne meniť, niektoré aplikácie (napríklad platobné) na to aj pravidelne upozorňujú. Tip na bezpečný nákup je tiež nakupovať s rozumom a teda neveriť všetkému, čo na internete uvidíte. Ak je suma za položku príliš lákavá alebo až nezmyselne nízka, zrejme nejde o reálnu ponuku. Pozerajte si recenzie nielen na konkrétne produkty, ale na celé internetové obchody a komunikujte s ostatnými zákazníkmi. Okrem bezpečného nákupu, je potrebné, aby ste vedeli na internete nakupovať aj efektívne. V prípade oblečenia je vždy dobré vyberať na základe rozmerov uvedených vo veľkostnej tabuľke. Rovnako to platí aj pri topánkach. Nakupovanie techniky môže byť tiež veľmi úspešné, pretože na internete nájdete množstvo recenzií a môžete si jednotlivé produkty aj rôznymi spôsobmi porovnávať.

Rovnako je pre efektívny nákup dôležité sledovať aj pravosť jednotlivých produktov, pokiaľ ide o značkové kúsky. Takéto produkty nakupujte z overených obchodov a nenechajte sa nachytať na lacné ponuky. Efektívne môžete nakupovať aj s využívaním zliav, ktoré sú dostupné prostredníctvom zľavových webov alebo napríklad aj prostredníctvom influencerov na sociálnych sieťach. Vždy sa však snažte nakupovať veci, ktoré skutočne potrebujete. Bezpečný a efektívny nákup cez internet dnes už nie je žiadnym problémom. Nestrácajte však ostražitosť a aj pri stránkach, na ktoré ste zvyknutý si kontrolujte základné spomenuté charakteristiky. Aj úspešné internetové obchody sa totiž môžu stať obeťou hackerov a tak (neúmyselne) poskytnúť vaše osobné údaje. Vždy sa presvedčte o prítomnosti zámku pri adrese webu a plaťte metódou, ktorá je pre vás najprijateľnejšia.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno