Domov Novinky Aká je najlepšia základná doska Z270 na trhu?

Aká je najlepšia základná doska Z270 na trhu?

Zdielať

Nedávno na trh prišli procesory od Intelu novej rady Kaby Lake, ktoré majú byť náhradou za Skylake na tom istom výrobnom procese. Hoci Kaby Lake zapadajú aj do dosiek určených pre Skylake, výrobcovia dosiek na seba nenechali dlho čakať a vyšla prvá séria dosiek s čipsetom 200.

Väčšinou ide o obnovenie dosky predchádzajúcej série. Avšak známy výrobca Gigabyte prišiel s jednou nečakanou novinkou. Vydal konkrétne celý nový rad dosiek s označením Aorus. Ide celkovo o päť dosiek s ďalším označením Gaming K5, Gaming 5, Gaming 7, Gaming 8 a nakoniec Gaming 9. Ceny sa pohybujú v rozmedzí cca od 200 eur do 550 eur s DPH (podľa Heureka.sk).

Ak sa pozrieme na najdrahšiu Gaming 9, teda to najlepšie čo výrobca ponúka. Zadný panel dosky obsahuje 5× USB 3.1 prvej generácie, 1× USB typ C s podporou USB 3.1 druhej generácie a tiež jeden USB 3.1 typ A druhej generácie. Nechýba ani PS/2 port, pripojenie až 5 audio jackov a optické pripojenie.

Doska disponuje aj možnosťou pripojiť až dve Wi-Fi antény. O zobrazenie z integrovanej grafickej karty sa postarajú DisplayPort a HDMI. Model sa môže pochváliť aj možnosťou pripojiť až dva internetové káble RJ-45. Pri tejto doske sa hľadelo hlavne na kvalitu. Najzaujímavejšie vecí je zákazkový vodný blok od EKWB na 22-fázovej napájacej kaskáde.

Ide o hernú základovú dosku. Teda môžeme očakávať hernú sieťovú a zvukovú kartu. V oboch prípadoch ide o to najlepšie, čo vôbec na trhu zoženiete. O pripojenie sa vám postará Killer DoubleShot-X3 Pro. Pripojiť sa môžete buď pomocou Wi-Fi (a/b/g/n/ac), ktorá funguje na pásmach 2,4 / 5 GHz, alebo využijete Bluetooth 4.1 pripojenie.

Pri Wi-Fi výrobca udáva maximálnu prenosovú rýchlosť až 867 Mbps. Na LAN pripojenie si môžete užívať prenosu až 1 Gbps. O zvuk sa stará zvuková karta Creative Sound Blaster certified ZxRi 120dB+ Audio, čo je úplne bezkonkurenčná riešenie integrovanej zvukovej karty na základovej doske.

Do dosky pripojíte až štyri grafické karty do vystužených PCIe x16. Je tu aj možnosť zapojiť až 3 NVMe SSD do PCIe do RAID 0. nájdete tiež dva U.2 konektory tretej generácie a rovnaký počet M.2 konektorov. O ochranu BIOS sa stará tradične DualBIOS technológia. Doska obsahuje aj mnoho ďalších technológií a radičov.

Za ďalšie zmienku stojí, že doska má poriadne vystužené PCIe na grafickej karty, takže pripojiť najťažšie karty nebude vôbec žiadny problém. Aby toho nebolo málo, doska je pomerne veľa osvetlenia pomocou plne nastaviteľného RGB. Jednotlivé nasvietené časti možno nezávisle nastaviť, ak sa používateľom osvietenie nepáči, môžu si ho naladiť do jednej farby alebo ho úplne vypnúť.

Výbava sa vošla do formátu E-ATX a teda ju do klasickej skrine nedáte a budete sa musieť poobzerať po väčšej. Ako som už naznačil, platíte si hlavne za kvalitu, aj keď osvietenie by mohlo byť zakomponované lepšie. Ako darček (ak si dosku kúpite a stihnete sa zaregistrovať na určitých stránkach do 31.01.)  dostanete poukážku 40 eur do Steam peňaženky. Táto doska je jednoducho to najlepšie, čo môžete s čipsetom Z270 zaobstarať. Bohužiaľ tomu zodpovedá aj cena.

Zdroj: Gigabyte

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno