Domov Počítače Recenzia: Sony Vaio Pro 11

Recenzia: Sony Vaio Pro 11

Zdielať

Hneď na prvý pohľad nás zaujali rozmery ultrabooku, ktoré činia 285×197×17,2 mm, pričom sa smerom dopredu zužuje až k 13,2 mm. Hmotnosť predstavuje len 870 gramov. To má za následok, že pri prenášaní ho ani necítiť v taške a najmä na začiatku sme boli v domnení, že sme ho zabudli doma. Znamená to, že prenosné počítače, pod ktorými sme v minulosti chápali veľké, ťažké a málo výkonné stroje – notebooky – sú prekonané a nahradené. Za nízku hmotnosť môže použitý materiál – karbónové vlákna, ktoré sa vyznačujú ľahkosťou a dostatočnou pevnosťou. Za predpokladu použitia karbónu ako hlavného materiálu sme predpokladali pevnosť. To však nie je celkom realita, najmä v oblasti klávesnice, ktorá sa značne prehýba a to najmä pri intenzívnom písaní.

Sony_Vaio_Pro_11_02

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov je nasledovné. Na ľavej hrane sa nachádza konektor napájanie a výduch chladenia, na opačnej, pravej hrane sa nachádza plnohodnotný HDMI výstup, dva porty USB 3.0 (SuperSpeed) a kombinovaný vstupno-výstupný 3,5 mm audio jack (slúchadlá/mikrofón), na prednej hrane nachádzame čítačku SD kariet. Podobne ako na väčšine ultrabookov, aj tu chýba sieťový (Ethernetový) konektor LAN typu RJ45.

V prípade, ak potrebujete LAN, musíte použiť redukciu, tým sa však oberáte o jeden z dvoch USB portov. Je akosi dnešným trendom dávať do ultrabookov len dva USB porty, čo je škoda. Iste by sme tu ešte jeden ocenili. Bezdrdôtová konektivita obsahuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (Intel Wireless-AC) a taktiež aj Bluetooth vo verzii 4.0, spolu s WiDi (Wireless Display).

Sony_Vaio_Pro_11_04

Displej má veľkosť 11,6 palca. Má rozlíšenie Full HD, teda 1920×1080 pixelov, je dotykový s pomerom strán 16:9. Ideálny je tak aj na sledovanie filmov a seriálov. Je jemný a fotografie, filmy aj internetové stránky vyzerajú na displeji veľmi dobre. Realistické farby s prírodnými odtieňmi a plynulými prechodmi sú pýchou IPS displeja s technológiou Sony TRILUMINOS. Azda jedinou nevýhodou je lesklý displej, ktorý odráža odlesky a je náchylný na odtlačky. Displej ponúka pozorovacie uhly 178° bez straty ostrosti a farebnosti.

Zo začiatku si možno väčšina užívateľov musí zvykať na menšie objekty, toto sa však dá „poriešiť“ aj zmenou veľkosti, napr. nastavením veľkosti objektov na 125%. Reakcie na dotyky sú presné a bez oneskorení. Nad displejom sa nachádza HD webkamera Exmor 0,92 MPx. Chladenie ultrabooku je tiché, avšak akonáhle sme otvorili čo i len prehliadač s dvoma kartami, je ho počuť. V tichej miestnosti teda bude počuteľný, popri hudbe ho už prakticky užívateľ nevníma. Treba však vziať uviesť, že vďaka tomu má ultrabook pomerne príjemné povrchové teploty.

Sony_Vaio_Pro_11_10

Rozloženie klávesnice je štandardné. Aj napriek tomu, že ide o 11,6 palcový ultrabook, klávesy majú štandardnú veľkosť. Oceňujeme veľký a dvojriadkový ENTER a štandardne veľký Pravý SHIFT. Ľavý SHIFT je malý, veľkosť jeho klávesy je rovnaká ako v prípade iných bežných kláves, na rozdiel BACKSPACE, ktorý má takisto normálnu veľkosť. Oceňujeme prítomnosť slovenskej klávesnice, na ktorú sme zvyknutí.

Aj tlačidlo DELETE je na správnom mieste, čo nie je štandard v dnešnej dobe, keďže tu často nájdeme vypínacie tlačidlo. To je však dostatočne ďaleko od klávesnice a tak počas používania a písania nehrozí riziko jeho nechceného stlačenia, čo by znamenalo vypnutie, alebo stand by režim ultrabooku. Klávesnica je pomerne veľká, vzhľadom na veľkosť a zaberá takmer celú časť ultrabooku.

Sony_Vaio_Pro_11_03

Praktické riešenie predstavuje dióda na tlačidle CAPS LOCK, ktorá signalizuje zapnutie funkcie. Funkčné klávesy F1-F12 sú predvolené, špeciálne funkcie na klávesách F1-F7 možno použiť pomocou tlačidla FN (na klávesách F8-F12 nie sú pridelené špeciálne funkcie). Klávesnica na ultrabooku je podsvietená a nemáme k nej žiadne výhrady. Až na to prehýbanie, čo dúfame, že výrobca vyrieši v budúcich modeloch. Touchpad má rozumnú veľkosť, je v strede ultrabooku a navyše sa v jeho okolí nachádza aj NFC čip. Opierky rúk vedľa Touchpadu sú pomerne ostré a náchylné na odtlačky prstov.

Rýchlosť ultrabooku je základom úspechu. My sme s rýchlosťou nezaznamenali žiadne problémy a všetky zábavné aj pracovné činnosti možno zvládnuť rýchlo a bez zbytočného čakania. Môže za to rýchly a úsporný procesor z architektúry Haswell. Ide o model Intel Core i5-4200U, taktovaný na 1,6 GHz. Je to dvojjadrový procesor, ktorý má dve fyzické jadrá a dve virtuálne (teda štyri vlákna) a je to predstaviteľ úspornej platformy, ideálny pre ultrabooky, kde riadi svoju spotrebu podľa potrieb používateľa. Stanovené TDP je na hodnote 15 Wattov.

Sony_Vaio_Pro_11_04

Pri náročných úlohách sa vie pretaktovať až na 2,6 GHz vďaka technológii TurboBoost. Okrem toho má vyrovnávaciu cache 3 MB. Grafika Intel HD Graphics 440 je integrovaná v procesore a je dostatočne silná na bežné úlohy, výkon na hry a najmä tie najnovšie na vysokých detailoch však nečakajte. Rýchlosť je dostatočná a to nielen na kancelársku prácu, ale aj pre multimediálne účely. Ak chcete herný stroj, tak tento ultrabook nie je pre vás, keďže ultrabooky nie sú stavané na náročné hry.

Plynulosti napomáha aj rýchly pevný disk. Podobne ako inde, i tu nachádzame SSD disk, ktorý je viacmenej samozrejmosťou najmä v prípade ultrabookov, kde je podstatná rýchlosť a mobilita. Tu ide konkrétne o model Samsung MZNTD128HAGM, ktorý má 128 GB. SSD je voči klasickým mechanickým diskom (HDD) neporovnateľne rýchlejší v načítaní operačného systému aj všetkých aplikácií.

Sony_Vaio_Pro_11_06

Navyše SSD nemá žiadne pohyblivé časti a má vyššiu odolnosť proti otrasom, oveľa nižšiu spotrebu a zahrievanie a v neposlednom rade tiež bezpečnejšie dát. Jeho nevýhodou je stále vyššia cena, čo znamená, že v ultrabookoch nenájdeme SSD disky s vyššou kapacitou a multimediálne súbory tak musíme „odložiť“ na externý disk. Nám to však nijako neprekážalo, keďže na všetky dáta a zálohy ako aj iné ostatné veci preferujeme externé disky.

V ultrabooku je predinštalovaný operačný systém Windows 8, ide o 64 bitový OS a je v slovenčine. Ideálny je tak spolu s využitím dotykového displeja. Bola nám ponúknutá aj aktualizácia na najnovší OS Windows 8.1, avšak na základe viacerých doterajších negatívnych skúseností s 8.1-kou sme to nevyužili.

Sony_Vaio_Pro_11_05

Je zaujímavé, že napriek tomu, že je Windows 8.1 už pol roka v predaji, je stále dosť neodladený a vyskytujú sa na ňom mnohé problémy – zo stand by režimom, vypínaním, Wi-Fi sieťou, alebo pri prepínaní integrovanej/diskrétnej karty. Príkladov je mnoho a to nie len u nás v redakcii, ale aj medzi mnohými pokročilými používateľmi 8.1-tky. Mnoho užívateľov však verziu 8.1 považuje za lepšiu, takže asi záleží od osobných preferencií, čomu dáte prednosť.

Zo 128 GB SSD je reálne použiteľných pre používateľa 108 GB, avšak v ultrabooku je až príliš veľa predinštalovaných programov (balastu) čo má za následok reálne len 54 GB voľného miesta pre používateľa. Po odinštalovaní väčšiny programov tak ostáva 69 GB miesta pre používateľa. Niektoré programy sú užitočné, ako napr. Vaio Center, vo väčšine ostatných predinštalovaných programoch však išlo z nášho pohľadu o pomerne zbytočné trial programy.

Sony_Vaio_Pro_11_07

Vaio Center je užitočný program, pomocou ktorého môžete nastaviť viaceré detaily – napr. hlučnosť chladenia (ktorú to však ovplyvnilo minimálne, skoro vôbec), nastavenie USB portov (zapnutie/vypnutie možnosti nabíjania zariadení v stand by, alebo vo vypnutom stave), regulácia podsvietenia klávesnice (predvolene je zapnuté automatické ovládanie podsvietenia, ktoré však nefunguje najlepšie, dá sa tu prepnúť aj fixné podsvietenie).

Ďalej možno nastaviť dĺžku podsvietenia klávesnice (čas potrebný na vypnutie podsvietenia, alebo jej trvalé zapnutie), možnosti obrazovky (aktivácia vylepšenia farieb displeja – technológia TRILUMINOS). Musíme však vytknúť to, že otvorenie programu Vaio Center trvá extrémne dlho v porovnaní s ostatnými programami, ktoré sa otvárajú takmer ihneď.

Sony_Vaio_Pro_11_08

Operačná pamäť má veľkosť 4 GBB, ide o DDR3 pamäť, ktorá je taktovaná na 1600 MHz. Vďaka malej hrúbke tu nie je dostupný žiadny slot na operačnú pamäť. Tá je napájkovaná priamo na základnú dosku (Onboard), čo znemožňuje jej neskorší upgrade. Na bežné kancelárske činnosti postačuje a multimediálne využitie je na hranici.

Pre dlhodobejšie využívanie je pre používateľa vhodnejšie siahnuť po 8 GB variante. Predsa len, nároky na pamäť neustále narastajú a v blízkej budúcnosti bude štandardom 8 GB. Bežný používateľ ju teda nemôže vymeniť, neskorší upgrade je tiež nemožný a preto si treba už pri kúpe rozmyslieť, koľko RAM potrebujete.

Sony_Vaio_Pro_11_09

Použitá batéria v ultrabooku má kapacitu 4 125 mAh. Výdrž batérie je individuálne a záleží od mnohých nastavení, pri bežnej činnosti ako je prehliadanie internetu a chatovanie so zapnutou Wi-Fi , nastaveným podsvietením displeja a aktívnym podsvietením klávesnice sme dosiahli s prehľadom štyri hodiny. V prípade stlmenia jasu, vypnutia podsvietenia klávesnice a Wi-Fi sa však možno dostať aj k hodnotám okolo sedem hodín.

Nie je to žiadny nadštandard, ide skôr o bežný priemer ultrabookov s  procesormi Haswell. Výnimočná je však v tomto modeli podpora pre druhú, doplnkovú batériu. Teoreticky by sa tak mohla výdrž zdvojnásobiť, my sme však nemali pri testovaní druhú batériu, preto tento fakt nemôžeme objektívne posúdiť.

Sony_Vaio_Pro_11_10

Kvalita reproduktorov, ktoré sa nachádzajú pod klávesnicou, je dobrá. Nedosahuje  síce parametre aké sú bežné pri multimediálnych radách, avšak pre bežného používateľa je to postačujúce. Tí náročnejší zrejme siahnu už po externých reproduktoroch. Podobne, reproduktory nedosahujú až takú vysokú úroveň hlasitosti ako multimediálne rady, je to však dôsledok kompaktných rozmerov ultrabooku.

Napájací adaptér obsahuje aj USB port. Tam sa zapája router, ktorý je dodávaný s notebookom. Na routeri sa nachádza konektor RJ45 (Ethernetového) a tri LED diódy. Takto si možno z LAN siete vytvoriť Wi-Fi sieť, čím odpadá možnosť riešenia redukcii v prípade ak máme len LAN a nemáme dostupnú Wi-Fi sieť.

Sony_Vaio_Pro_11_11

Nám sa však napriek všetkým snahám nedarilo pripojiť s testovaným ultrabookom ku Wi-Fi sieti. V prípade ak nepotrebujete takéto riešenie routeru, môžete ho odpojiť a využiť tak dostupný USB port napríklad na nabíjanie smartfóni či tabletu. Okrem toho sa v balení nachádza aj redukcia HDMI na VGA.

Ľahký, prenosný, svižný a rýchly – taký je Sony Vaio Pro 11. Ultrabook, ktorý sme si obľúbili vďaka týmto vlastnostiam. A komu ho odporúčame? Častým cestovateľom, študentom, pre ktorých je mobilita dôležitým faktorom, ale aj dennodenným surfovačom na internete, či ľuďom, ktorí chcú byť všade a vždy online. Nie je problém ho strčiť do akejkoľvek tašky, či batohu, keďže rozmermi je o niečo menší ako rozmer papieru A4 a svojou hrúbkou je podobný bežnej knihe, či učebnici.

Sony_Vaio_Pro_11_12

My sme s ním boli spokojní, prenášali sme ho zo sebou dennodenne v batohu a bez akéhokoľvek obalu. Ten totiž k ultrabooku ani nebol pribalený. Šasi je dostatočne pevné a odolné v zavretom stave, aj keď už pred testovaním sme našli nejaké škrabance. Tie však mohli byť aj od kľúčov od iného testera, ktorý skúšal, čo ultrabook vydrží. Na základe našich skúseností ultrabook Sony Vaio Pro 11 odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-4500U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,6 – 2,6 GHz, 3 MB cache, 15 W TDP, 22 nm, Haswell
Základná doska: Intel Lynx Point-LP
Grafika: Intel HD Graphic 4400, 22 nm
Pevný disk: Samsung MZNTD128HAGM, 128 GB, SATA III, 6 Gbps
Operačná pamäť: 4 GB DDR3, 1600 MHz, Onboard
Rozmery: 285×197×13,2 mm
Hmotnosť: 870 gramov + 290 gramov adaptér
Displej: 11,6“ Full HD, IPS LED, TRILUMINOS, leklý, 1920×1080 px., pomer strán 16:9, multidotykový
Operačný systém: Windows 8, 64-bitový, SK
Webkamera: Exmor 0,92 MPx, HD 720p, 1280×720 px
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× HDMI, 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC, 1× napájací konektor
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Wi-Di
Batéria: 4 125 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Veľmi nízka hmotnosť
+ Kompaktné rozmery
+ Podsvietená klávesnica
+ Full HD IPS dotykový displej
+ Výkonný procesor a rýchly SSD
+ Možnosť pripojenia druhej batérie
+ Pribalený externý Wi-Fi router

Mínusy
– Hlučné chladenie
– 4 GB RAM (Onboard)
– Príliš veľa predinštalovaných programov
– Len dva USB porty
– Vyššia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony VAIO SVP1121X9EB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony_Vaio_Pro_11_WEI_02 Sony_Vaio_Pro_11_WEI_01 Sony_Vaio_Pro_11_AIDA64_Read_Test_Suite Sony_Vaio_Pro_11_AIDA64_Random_Read Sony_Vaio_Pro_11_AIDA64_Buffered_Read Sony_Vaio_Pro_11_AIDA64_Avarage_Read_Access Sony_Vaio_Pro_11_AIDA64_Linear_ReadSony_Vaio_Pro_11_AS_SSD_Benchmark Sony_Vaio_Pro_11_ATTO_Disk_Benchmark Sony_Vaio_Pro_11_CrystalDiskMark Sony_Vaio_Pro_11_TechPowerUP_GPU-Z Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Random_Access Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Info Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Health Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Error_Scan Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_File_Benchmark Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Benchmark Sony_Vaio_Pro_11_HD_Tune_Extra_TestsSony_Vaio_Pro_11_PCMark7 Sony_Vaio_Pro_11_PCMark Vantage Sony_Vaio_Pro_11_Cinebench_R10_a_R11
Zapožičal: Sony

Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Vaio Pro 11 nájdete na Recenzie.SME.sk