Domov Počítače Recenzia: Samsung ATIV Book 9

Recenzia: Samsung ATIV Book 9

Zdielať

Hneď na prvý pohľad prekvapí ultrabook svojimi skladnými rozmermi, no najmä hmotnosťou. Tá je len 1,13 kilogramu. Spolu s 13,3 palcovým SuperBright displejom tak dotvára ultramobilné zariadenie, vhodné na každodenné prenášanie. Ak sa k tomu pridá Full HD rozlíšenie, tj. 1920×1080 pixelov, je priam geniálne naň pozerať. Pozorovacie uhly sú výborné, či sa pozeráme zboku, zdola, alebo z vrchu. Jas 300 nitov stačí na prácu s ultrabookom, avšak ocenili by sme, ak by senzor okolitého osvetlenia, ktorý reguluje jas nemenil tak často silu intenzity displeja. Najmä pri práci len na batériu, no často krát i pri pripojení na adaptér sa nám totiž stávalo, že zariadenie často menilo jas v rozmedzí plus/mínus 50% hoci prostredie, kde sme boli, ostalo nemenné a teda dôvod na zníženie jasu nebol. Nenašli sme možnosť vypnutia tohto ovládania, keďže pomocou klávesových skratiek sme mali vždy nastavený maximálny jas, no tá samovoľná regulácia tu bola. Prekvapením pre nás bolo, že displej nie je dotykový.  Webkamera má veľkosť 1,9 Mpx a slúži primárne na videohovory. Na svoj účel postačuje.

Samsung_ATIV_Book_9_02

Základom ultrabooku je dvojjadrový procesor Intel Core i5-3337U, taktovaný v základe na 1,8 GHz. V prípade potreby sa však vie pomocou technológie Turbo Boost 2.0 pretaktovať až na 2,7 GHz na jadro. Tretia generácia procesorov Intel s architektúrou Ivy Bridge, je robená 22 nanometrovým výrobným procesom. TDP je stanovené na 17 Wattov a vyrovnávacia cache je 3 MB. Ide klasicky o úsporný procesor určený priamo do ultrabookov, kde sa vyžaduje čo najnižšia spotreba a v prípade potreby i vysoký výkon. Hovoríme tu však najmä o procesorovom výkone. Hry si na ultrabookoch skrátka nezahráte, nie sú na to určené. Grafická karta je integrovaná priamo v procesore, nesie označenie Intel HD Graphic 4000.

Samsung_ATIV_Book_9_03

O plynulý chod sa stará i rýchly SSD Liteonit LMT-128M6M. Má veľkosť 128 gigabajtov, je rýchly a svižný, výrzne napomáha rýchlosti. Bohužiaľ výrobca neponúka inú variantu s väčším diskom a preto je nutné si vystačiť s jeho kapacitou. V prípade potreby však možno použiť externé disky, ktoré sa dajú ľahko pripojiť pomocou USB. Štart systému jel veľmi rýchly, počas testovania trval cca 7-10 sekúnd.

Samsung_ATIV_Book_9_05

Ďalší kľúčový komponent, ktorým je RAM, tu je zastúpený v štvorgigabajtovej verzii. Pamäť je priamo naletovaná na základnej doske. Keďže je tu „onboard“, nenájdeme tu žiadne sloty a možnosť upgradu je vylúčená. Výrobca neponúka ani model s väčšou kapacitou RAM. Je to škoda, nakoľko nie každému stačí 4 GB, čo je dnes štandardom, a veľkosť pamäte sa postupne navyšuje na 8 GB.

Samsung_ATIV_Book_9_07

Klávesnica použitá v ultrabooku je dobrá. Píše sa na nej pohodlne, avšak stávalo sa nám, že občas nejaké písmeno „nezachytila“. Či na ňu treba viac zatlačiť, ako sme zvyknutí alebo ide o subjektívny pocit, nevedno. Klávesy sú však dostatočne veľké, najmä veľký Enter, Shift a Backspace a to oceňujeme. Šípky sú našťastie v normálnej veľkosti, takže nie je žiadny problém používať ich. Výčitku si však výrobca zaslúži na použitie, resp. za nepoužitie podsvietenia. Podsvietená klávesnica je akosi už štandardom v tejto cenovej kategórii, no najmä v ultrabookoch. Pri pohľade šikmo spredu sa síce javí ako podsvietená, keďže v tme presvitá zelené svetlo kdesi vedľa kláves, no nepomáha to pri písaní v tme. Pri podsvietenej klávesnici predsa majú byť podsvietené priamo nápisy, aby sa dalo písať i v tme bez možnosti hľadania a triafania znakov.

Samsung_ATIV_Book_9_08

Vhodné sú však i skratky na klávesnici. Od možnosti regulácie jasu, bezdrôtovej technológie Wi-Fi, či hlasitosti môžeme dokonca regulovať aj úroveň ventilátora do určitej miery. Výhodou je tiež tlačidlo Fn Lock, ktorým si zapneme trvalo funkcie dostupné cez Fn ako sú vyššie uvádzané skratky, v tom prípade však prídeme o často používané skratky, ako napr. F5. Rozloženie funkcií je prirodzené a k tomu majú niektoré klávesy i informačnú LEDku, ktorá informuje o zapnutí danej funkcie – F12 ako ovládanie Wi-Fi, F6 ako stlmenie hlasitosti, či Caps Lock v prípade zapnutia pri písaní veľkých písmen. Potešia i dve LEDky signalizujúce stav nabíjania a osvetlenia nad klávesnicou na ľavej strane klávesnice, ale i LEDka na vypínacom tlačidle, signalizujúca zapnutý stav počítača na pravej strane nad klávesnicou. Touchpad je veľký, je v strede v prevedení clickpad. Podporuje i gestá, no nie je to bezchybné. Pri našom používaní sme si však zvykli na externú myš s nano receiverom, ktorú sme mali trvalo vloženú v USB 2.0 porte.

Samsung_ATIV_Book_9_17

Čo sa týka vstupno-výstupných portov, na ultrabooku nájdeme na ľavej hrane napájací konektor, rýchly USB 3.0 SuperSpeed, microHDMI a konektor od Samsungu, ktorý s dodávanou redukciou možno použiť na pripojenie Ethernetu pomocou RJ45 káblu. Výrobca dokonca tvrdí, že ide o gigabitový port. Bohužiaľ, obmedzená konektivita je častým problémom v ultrabookoch, ocenili by sme aspoň tri USB 3.0 a vyklápateľný Ethernet. Na pravej hrane sa nachádza starší a pomalší USB 2.0 konektor s možnosťou napájania i počas spánku (tzv. Sleep-and-Charge), 3,5 mm jack na výstup slúchadiel a mikrofón, miniVGA a mikrofón. Slot na pamäťové karty SD nájdeme na pravej hrane zospodu. Po zastrčení karty však pamäťovka trčí z ultrabooku cca tri milimetre. Bezdrôtová konektivita tu je zastúpená v podobe Bluetooth vo verzii 4.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n.

Chladenie ultrabooku je riešené zo spodnej hrany základne. Počas bežného používania je takmer nepočuteľné. V prípade výkonu je však ventilátor trochu počuť. Pri počúvaní hudby, či pri bežnej spoločnosti, kde nie je absolútne ticho si však chladenie ani nevšimneme.

Samsung_ATIV_Book_9_16

Zvukový prejav je dobrý. Použité sú tu dva stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené v dolnej časti na zadnej hrane po stranách. V prípade, ak položíme ultrabook na tvrdú položku, reprodukcia zvuku  sa zlepší. Zvukový prejav by sme skôr však hodnotili ako priemerný a ničím neoslní. Externé reproduktory sú tak viac-menej povinnou jazdou.

Výdrž batérie je viac než dobrá. Pri čítaní textu sa dá dostať niekde až okolo hodnoty osem hodín, pri bežnej práci je to cca šesť hodín. Pri vysokom výkone sa dostaneme na hodnoty okolo troch hodín. Tieto výsledky však považujeme za dostatočne dobré a nemáme k tomu čomu namietať. Vyťaženie je síce individuálna vec a záleží na nastaveniach, no čo sa týka spotreby v tomto prípade nemáme námietky.

Samsung_ATIV_Book_9_18

Cena ultrabooku Samsung ATIV Book 9 však nie je najnižšia. Platí sa tu za mobilitu, čo je nevýhodou takmer všetkých ultrabookov. Testovaný model mal použitú staršiu architektúru procesoru – Ivy Bridge, momentálne sa už predáva jeho nástupca s procesorom Haswell. Ten má označenie Samsung ATIV Book 940, resp. Samsung ATIV Book 9 Plus. Zaujímavý je najmä qHD+ rozlíšením, tj. 3200×1200 pixelov. Má však tak vysoké rozlíšenie na uhlopriečke 13,3 palcov zmysel? Už Full HD rozlíšenie na tejto uhlopriečke notebookov pôsobí dostatočne jemne, voľba je však na každom užívateľovi.

Samsung_ATIV_Book_9_19

Ultrabook Samsung ATIV Book 9 odporúčame. Je to stroj, ktorý je rýchly a svižný, presne podľa požiadaviek dnešnej modernej doby. Reakcie a odozvy boli okamžité a bleskové, presne toto je to, čo by sme ako nároční užívatelia od ultrabooku chceli.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-3337U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,7 – 2,7 GHz, 3 MB cache, 17 W TDP, 22 nm, Ivy Bridge
Základná doska: Intel HM75
Grafika: Intel HD Graphic 4000, jadro: 350 – 650 MHz, pamäť 800 MHz
Pevný disk: Liteonit LMT-128M6M, 128 GB SSD SATA III
Operačná pamäť: 4 GB DDR3, 1600 MHz, Onboard memory
Rozmery: 313,8×218,5×13,2 mm
Hmotnosť: 1130 gramov
Displej: 13,3“ Full HD SuperBright, 1920×1080 px., 166 PPI, 300 nit, pomer strán 16:9, nedotykový
Operačný systém: Windows 8 Pro, 64-bitový
Fotoaparát: predný 1,2 Mpx
Konektivita: 1× USB 3.0, 1× USB 2.0 (Sleep-and-Charge), 1× microHDMI, 1× miniVGA,  1× RJ-45 10/100/1000 Mbps (cez dodávanú redukciu), 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Batéria: 5 440 mAh

Hodnotenie: 80% 

Plusy
+ Výkonný procesor
+ Rýchly SSD disk
+ Full HD rozlíšenie
+ Windows 8 Pro
+ Konštrukčné spracovanie
+ Ideálna veľkosť
+ Tiché chladenie
+ Nízka váha
+ Klávesové skratky
+ Výdrž batérie

Mínusy
– Časté zmeny podsvietenia
– 4 GB RAM „Onboard“
– Obmedzená konektivita
– Priemerný zvukový prejav
– Vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung 900X3F-K01CZ poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung_ATIV_Book_9_WEI_01 Samsung_ATIV_Book_9_WEI_02Samsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Read_Test_SuiteSamsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Random_ReadSamsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Linear_ReadSamsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Buffered_ReadSamsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Avarge_Read_AccessSamsung_ATIV_Book_9_AIDA64_Cache_and_Memory_BenchmarkSamsung_ATIV_Book_9_AS_SSD_BenchmarkSamsung_ATIV_Book_9_ATTO_Disk_BenchmarkSamsung_ATIV_Book_9_CrystalDiskMarkSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_Random_AccessSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_InfoSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_HealthSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_Error_ScanSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_File_BenchmarkSamsung_ATIV_Book_9_HD Tune_BenchmarkSamsung_ATIV_Book_9_PCMark_VantageSamsung_ATIV_Book_9_PCMark_7Samsung_ATIV_Book_9_Cinebench_R10_a_R11Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na ultrabook Samsung ATIV Book 9 nájdete na Recenzie.SME.sk