Domov Foto-video Recenzia: Nikon D3200 & 18-55mm VR objektív

Recenzia: Nikon D3200 & 18-55mm VR objektív

Zdielať

Treba povedať, že má jemný protišmykový povrch v oblasti batérie, teda v miestach kde DSLR držíte pri samotnom fotografovaní. D3200 má veľký 3 palcový displej s rozlíšením 926 000 pixelov, jemnosť displeja je dostatočná a presne poslúži nato, načo je určený. Objektív má 18-55 milimetrov.

Nikon D3200 kit

V balení nájdeme batériu o kapacite 1030mAh (EN-EL14), nabíjačku, príručnú šnúru (popruh), návod na obsluhu v češtine, video kábel (s-video + audio, avšak iba mono), USB kábel, CD s manuálom, softvér od Nikonu (ViewNX2) a množstvo dokumentov o záruke. Všetko je úhľadne zabalené.

Pri zapnutí fotoaparátu nás víta akýsi tutoriál. Ten sa dá vyvolať aj ručne. Je určený úplným začiatočníkom. Jazyk menu je český, ten slovenský chýba úplne. Fotoaparát má intuitívne ovládanie. Prepínač zapnutia a vypnutia nám presne vyhovoval. Nemôže sa tak stať, že telefón náhodne vypnete.

Nikon D3200 MENU

Hľadáčik je typický pentamirrora zobrazí asi 95% fotografickej scény. Dioptická korekcia má rozsah -1,7 až 0,5. LCD ho však prevýši čo sa týka zobrazovaných informácií. Hľadáčik zobrazuje na HUD iba základné veci ako ohniskovú vzdialenosť, čas uzávierky, blesk či ISO.

Nastavovali sme fotoaparát cez displej, ale fotky sme robili priamo cez hľadáčik. Považujeme to za najlepšiu kombináciu, nakoľko podľa nás LCD skresľuje výslednú fotku. Hľadáčik mal 11 vyhľadávacích bodov, v menu nastavení máte možnosť si vybrať. Prikladáme aj fotografie. Výborne sa hodilo tlačidlo prepnutia medzi LCD a hľadáčikom.

nikon-d3200-4

Fofoaparát má niektoré funkcie pre postprocessing aktívne od zapnutia, napríklad Active D-Lighting alebo redukciu šumu. Odporúčame vyskúšať, každému vyhovuje iné nastavenie.Fotoaparát je schopný točiť video do formátu MOV s kompresiou MPEG4/H.264. Zvuk je mono a kvalitatívne iba žiadna sláva. Našťastie Nikon nato myslel a preto DSLR neochudobnil o vstup pre externý mikrofón.

Citlivosť sa dá meniť ručne aj automaticky. Rozlíšenie je 1920×1080 pri 30 fps, dokonca aj kinorýchlosť – 24 fps. V rozlíšení 1280×720 je schopný točiť aj 60 fps v NTSC, inak iba 50 fps. Nechýba ani možnosť VGA, nevieme však, kto by ju však v roku 2014 využil. Video sample neprikladáme pre jeho veľkosť, avšak menej šumu podľa nás produkovalo menšie rožlíšenie, video je ale kvalitné, určite lepšie než produkujú smartfóny.

D3200

CMOS čip má veľkosť 23,6×15,8mm a jeho rozlíšenie je 6016×4000 pixelov, teda cca 24,1 MPx. Obrazová kvalita je dobrá vzľadom na cenu DSLR. Redukciu šumu, dynamický rozsah a daľšie veci merala asociácia DIWA, výsledky môžete nájsť na ich webe. My sme sondy a softvér na overenie nemali. Fotoaparát ako každá DSLR fotí RAW a JPEG. Samozrejmosťou je aj duálne fotenie – RAW+JPEG. Tu už počítajte s naozaj veľkou SD kartou.

RAW má priemerne okolo 20MB a JPEG až do 10MB. Vybrať si môžete z týchto režimov – RAW+JPEG, RAW, JPEG – jemný, normálny a základny. Rozdiely sme si však veľmi medzi JPEG nevšimli, snáď okrem veľkosti. Skúsení používatelia vidia rozdiel hlavne v jase. Nikon volá svoj RAW formát – NEF. Prikladáme aj fotky.

Nikon D3200 IV

Objektív je AF-S Nikkor 18-55mm 1:3,5 – 5,6G. Má prepínač automatického a manuálneho zaostrenia a taktiež funkciu VR. Objektív sa zackvakuje atypicky, presne opačne ako pri Canone.

Fotenie prebiehalo v jasný deň. Niekedy sme používali manuálne zaostrovanie, niekedy automatické. Preferujeme hlavne manuálne, čo je podľa nás nosníkom DSLR. Fotenie v noci prebiehalo na diaľnici, s maximálnou možnou uzávierkou – 30 sekúnd. Možno by bolo vhodné mať aj dlhšiu uzávierku, keďže niektoré DSLR majú aj 1 minútu. Fotky cez deň sme sa snažili vybrať tak, aby ukázali prednosti fotoaparátu. Prikladáme aj fotenie makrom, čo je podľa nás slabinou celej D3200.

_DSC6706 _DSC6696

Automatika buď nevie zaostrovať, alebo zaostruje absolútne zle. Našťastie manuál to poriešil. Fotky nájdete v linku pod článkom, stačí ich stiahnuť a dať vlastnosti. ISO má citlivosť 100 – 6400 a Hi 1. Na nočné fotenie sme používali statív a ISO 100. Na denné fotenie je použiteľných tých 800, za určitých situácií aj 1600. Väčšie už ukazovalo šum.

Nikon D3200 makro

Nechýba automatické ISO. Záblesková expozícia je od -3 po +1, korekcia expozície od -5 po +5. Expozícia sa dá merať 3 spôsobmi – matrix (matica), so zameraním na stred a bodové. Sveteľnosť fotoaparátu bola od f4,5 do f29. Rýchle nastavenie expozície a ISO sa dá vyvolať tlačidlom “i“.

_DSC6714

Ak by ste si mysleli, že koliesko je klasicky na zoom, mýlite sa, je to ovládanie na čas uzávierky a jasu. Tu nám chybali dve takéto ovládače, lebo pri rôznych módoch fotenia sú vymenené. Raz je to čas a inokedy zase jas. Pri manuálnom móde je to čas uzávierky. Pre ovládanie jasu, musíme stlačiť a držať +/- vedľa tlačidla vypnutia a zapnutia, resp. uzávierky a tak otáčať kolieskom.

Manuále ostrenie nás zo začiatku trochu potrápilo, nechápali sme prečo nejde nastaviť “f“ a preto toto nastavenie nepovažujeme za veľmi intuitívne. Na zoom máme lupu plus a mínus. Nad joystickom nájdeme ešte tlačidlo Lv, prepínač hľadáčika a LCD. Daľej nadtým je autofocus – AE-L, AF-L.

Nikon D3200 noc II

Ďalej tu je “Snímací režim“ – časovač, hromadné (sériové) fotenie, fotenie diaľkovým ovládaním (nebolo súčasťou balenia), samospúsť (2 -20 sekúnd, s možnosťou 2 až 9 fotiek) a ďalšie. Výborné je programovateľné tlačidlo nachádzajúce sa vedľa objektívu – Fn – máte však na výber iba zo 4 funkcií – ISO a kvalita obrazu nechýba, čiastočne programovať ide aj AE-L/AF-L.

Menu nastavení je skutočne obrovské. Vyzdvihujeme ešte možnosť vybratia farebnej vzorky – Adobe vs sRGB. Na fotenie využívame zásadne Adobe, ktoré má podľa nás presnejšie farby. Módy fotenia sú: programová automatika, clonová automatika, časová automatika a manuálny expozičný režim. Motívové programy sú nasledujúce: Portrét, Makro, Deti, Krajina, Športy a Nočný portrét.

Nikon D3200 noc

Fotoaparát má HDMI výstup, vstup pre GPS modul, TV Out a USB a možnosť externého blesku, čo považujeme za štandard. Výstupné rozlíšenie pre HDMI je možné zmeniť, 1080i či 720p je samozrejmosťou. Dokonca fotoaparát má aj funkciu čistenia zrkladla. Batéria vydržala približne na 200 fotiek, čo nie je veľa, odporúčame aby ste si zaobstarali aj daľšiu ako záložnú. Fotoaparát oficiálne podporuje SD karty do 64GB, samozrejme ide o SDXC karty.

D3200 Kit s objektívom je výbornou voľbou pre amatérskych fotografov, ktorí vyžaduju kvalitné fotky. S cenou 500 eur je presným úderom do čierneho. Telo DSLR D3200 vyjde samostatne na približne 350 eur a objektív najmenej na 200 eur. Ušetríte preto najmenej 50 eur. D3200 vie nahrávať aj dobré videá, počítajte ale s ďalším nákladom na externý mikrofón.

nikon-d3200-7

Rýchlosť procesora je veľmi dobrá ako vo všetkých Nikonoch. Fotky robí okamžite. Výrazný postprocessing bolo cítiť až pri nočnom fotení a dlhej uzávierke. Po odfotení DSLR, fotku spracovalo kľudne aj 25 sekúnd, pre porovnanie sme zobrali aj Canon 7D ver. 2 – ten bol rýchlejší asi o 10 sekúnd, avšak aj cena je úplne niekde inde.

Nikon D3200 vyniká hlavne svojou cenou a možnosťou rožšírenia od GPS modulu cez externý mikrofón až po externý blesk. Oceňujeme aj ďiaľkomer. Za jedinú slabinu, ktorú sme našli považujeme iba problém s makrom pri automatickom zaostrovaní. DSLR má aj niektoré ďalšie funkcie na retušovanie – D-lighting, korekcia efektu červených očí, orezanie, vyváženie farieb, prelínanie snímok, zmena veľkosti snímky, filtrové efekty, rybie oko, korekcia perspektívy, farebné obrysy …

Fotografie: TU RAW+JPEG

Parametre a špecifikácie:

Displej: 3“ TFT LCD
Počet pixelov: 921 000 VGA
Rozhranie: 1×USB 2.0, 1× HDMI typu C, 1× NTSC/PAL,1× Konektor pre pripojenie príslušenstva,1× Stereofónny minikonektor jack
Napájanie: Li-Ion batéria EN-EL14
Rozmery: 125×96×76,5 mm
Hmotnosť: 505 gramov
Upevnenie objektívu: bajonet NIKON F (s AF kontaktami)
Objektív: AF-S Nikkor 18-55mm 1:3,5 – 5,6G
Efektívne pixely: 24,2 MPx, 23,2 ×15,4 mm CMOS snímač
Formát súborov: NEF (RAW), JPEG
Pamäťové médiá: SD/SDHC/SDXC
Časy uzávierky: 1/4 000 – 30 s
Citlivosť ISO: 100 – 6400 v krokoch po 1 EV
Videosekvencie: Max.rozlíšenie: 1920x1080i, 30p
Formát súborov: MOV
Kompresia videa: H.264/MPEG4

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Spracovanie
+ Malé telo a váha
+ Kompatibilita príslušenstva
+ Ďiaľkomer
+ Softvér
+ Cena

Mínusy
– Nefunkčné makro
– Výdrž

Vývoj cien podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Nikon D3200 poskytuje server Heureka.sk

Zapozičal: Nikon

Ďalšie odborné recenzie na zrkadlovku Nikon D3200 nájdete na Recenzie.SME.sk